Zasady pracy zdalnej podczas pandemii koronawirusa

i

Autor: pixabay.com

Pracujesz zdalnie? Uważaj na emoji i kropkę nienawiści. Zobacz jakie są zasady pracy zdalnej podczas koronawirusa

2020-04-27 8:49

Pandemia koronawirusa zmieniła charakter pracy wielu Polaków. Bez bezpośredniego nadzoru szefa, wprost z łóżka do biurka. Zalet pracy w domu jest sporo. Trzeba jednak pamiętać, że w pracy zdalnej nadal obowiązują pewne zasady. Szczegóły na slask.eska.pl.

Dziesiątki mejli, wideokonferencje, czaty i media społecznościowe, to dziś codzienność zawodowa wielu Polaków. Brak obeznania z internetowym slangiem i wiedzy na temat znaczenia emoji, mogą doprowadzić do sporych kłopotów. O gafę i wstyd nie trudno.

Uważajmy czy przypadkiem świadomie kończąc ostatnie zdanie wiadomości, którą za chwilę wyślemy współpracownikowi nie kończymy ją kropką nienawiści.

Są tacy, którzy robią to oczywiście nieświadomie, a część bardzo świadomie. Kropka nienawiści zazwyczaj używana jest w rozmowach prywatnych i oznacza potężnego focha . Wyraża więcej emocji niż tysiąc słów. Może sprawiać przykrość, zaniepokojenie. Spełnia taką funkcję oddzielania rozmówcy, emocjonalnego oddzielenia rozmówcy, zakończenia rozmowy. Czyli czegoś takiego co może budować niechęć do kontynuacji rozmowy, budować napięcie, zawieszenie kontaktu - wyjaśnia prof. Aldona Skudrzyk z Instytutu Języka Polskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Masz w zwyczaju nie odpisywać na wiadomości? Eksperci podkreślają, że ignorowanie wiadomości uważa się za spore faux pas. Większość komunikatorów internetowych z których korzystamy ma wbudowaną funkcję, dzięki której wiemy, że nasza wiadomość została przeczytana. Brak reakcji często skutkuje irytacją po drugiej stronie. Czujemy się zlekceważeni.

Popularne podczas pisania wiadomości, zwłaszcza do naszych współpracowników, osób z którymi pracujemy i znamy się dobrze, jest używanie emoji. I tutaj czyha na nas pewne niebezpieczeństwo. Warto poznać bliżej jakie w świecie internetowym mają one znaczenia. Diabeł w połączeniu z buźką oznacza ochotę na seks. Połączenie emoji wskazującego palca i kciuka ze złączonym wskazującym palcem, użycie bakłażana czy znaku ryby oraz płomienia ma często podtekst erotyczny.

Sonda
Czy rząd powinien stopniowo łagodzić obostrzenia?

COŚ DOBREGO #11