Mapping  w Bytomiu

i

Autor: UM w Bytomiu

Kultura

Powrót do przeszłości w Bytomiu. Na budynku dawnego kina „Gloria” wyświetlono multimedalny pokaz

2024-10-07 8:50

W miniony weekend na bytomskim Rynku można było podziwiać animacje przedstawiające archiwalne zdjęcia, plany bytomskich kamienic i nieistniejących już kin. Wydarzenie zostało zorganizowane w postaci pokaz multimedialnego.

Bytomskie kino "Gloria" ożyło od wspomnień

W piątek, 4 października na bytomskim Rynki zrobiło się nostalgicznie i sentymentalnie. W godzinach wieczornych na fasadzie dawnego kina "Gloria" wyświetlono animacje przedstawiające dzieje bytomskiej architektury i kin.

To było wyjątkowe wydarzenia dla miłośników bytomskiej architektury i dziejów kina w naszym mieście. Historyczny, bo pochodzący z 1931 roku budynek dawnego kina „Gloria” rozjaśnił mapping przedstawiający dzieje bytomskiej architektury i kin, które dawniej działały w naszym mieście. Ekspozycja na kinie „Gloria” zakończyła trwający ponad miesiąc projekt „Pamięciomat-Historiomat” realizowany przez Bytomskie Centrum Kultury - podsumował bytomski magistrat.

Poza historią kina „Gloria”, widzowie zobaczyli zdjęcia i poznali historię innych działających w naszym mieście kin, jak: „Bałtyk”, „Pokój”, „Świt”, ale również „Śląsk”, „Jutrzenka” oraz „Rozbark”. Ponadto podczas widowiska zaprezentowane zostały archiwalne zdjęcia bytomskich kamienic, które ukazały ich piękno.

Wydarzenie odbyło się w ramach projektu „Pamięciomat-Historiomat”, który realizowany był września przez Becek. W trakcie jego trwania odbyło się aż pięć wydarzeń, w tym między innymi: spacery, spotkania, happening, warsztaty poszukiwania w archiwach oraz warsztaty wyklejenia albumów. Mapping spotkał się z aprobatą mieszkańców już wcześniej. Miasto wykorzystało tą formę animacji m.in. podczas obchodów 100-lecia powstań śląskich.

Zobaczcie zdjęcia piątkowego mappingu na bytomskim Rynku.

Kiedy powstało kino "Gloria" w Bytomiu?

Kino „Gloria” mieściło się w ośmiokondygnacyjnym budynku przy ulicy Szymanowskiego 2 w południowo-wschodnim narożu bytomskiego Rynku. Nazwę nadano mu około 1934 roku. Kino działało nieprzerwanie do końca 1944 roku. W styczniu 1945 roku zostało zdewastowane przez Armię Czerwoną, ale już po kilku miesiącach, uruchomiono je ponownie pod nazwą Odrodzenie. Kino działało do 30 czerwca 2006 roku w międzyczasie powracając do nazwy Gloria.

Podczas mappingu goście mieli również okazję poznać dzieje samego obiektu, którego budowę ukończono w 1931 roku. Warto dodać, że budynek został zaprojektowany jako kompleks mieszkalno-rozrywkowy. Mieścił w sobie lokale mieszkalne, kawiarnię, salę dancingową oraz kino, które pierwotnie nazywało się Capitol.