6 lipca 1997 roku. Po kilkudniowych, intensywnych opadach z brzegu wystąpiły rzeki: Nysa Kłodzka, Odra, Prudnik i Złoty Potok. Pierwsze polskie miasta, które znalazły się pod wodą, to Prudnik i Głuchołazy. Niedługo później woda wdarła się do Raciborza., powiatu wodzisławskiego, Rybnika. Później dotarła do Opola i Wrocławia. W sumie zalanych zostało 25 województw, pod wodą znalazło się niemal 700 tysięcy hektarów i 1362 miejscowości.
Powódź dotknęła również wschodnie Niemcy, północno-zachodnią Słowację oraz wschodnią Austrię. Niszczycielski żywioł doprowadził łącznie do śmierci 114 osób i szkód materialnych w wysokości 4,5 mld dolarów amerykańskich. W Polsce w wyniku tragedii zginęło 56 osób, a 7 tys. mieszkańców straciło dach nad głową. Kolejne 200 tysięcy Polaków trzeba było ewakuować. Na terenie całego kraju straty wyniosły aż 12 mld zł.
W naszym regionie najbardziej ucierpiał powiat raciborski. Z ciągu dwóch dni woda w Raciborzu podniosła się o ponad trzy metry, zalewając dworzec PKP, pocztę, dzielnice Ostróg, Płonia i część śródmieścia. Pod wodą znalazło się ok. 1,5 tys. domów i mieszkań. Fala powodziowa zniszczyła także wiele miejscowości w pow. wodzisławskim, a w Rybniku spowodowała osuwisko na cmentarzu. Razem z wodą spłynęło wtedy prawie 300 grobów.
W naszej galerii znajdziecie zdjęcia archiwalne Raciborza i pow. wodzisławskiego z czasów powodzi. Możecie na nich zobaczyć znane ulice i obiekty, które znalazły się pod wodą. Zdjęcia publikujemy dzięki uprzejmości Urzędu Miasta w Raciborzu i Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Wodzisławiu Śląskim.