Atak hakerski na pocztę Onet

i

Autor: pixabay

Bezpieczeństwo

Potężny atak hakerów na pocztę Onet. Zagrożonych jest ponad 4 mln użytkowników

Hakerzy zaatakowali w środę użytkowników poczty Onet. Przesłali wiadomości e-mailem z linkiem prowadzącym do fałszywego panelu logowania. W ten sposób mogli przejąć konta swoich ofiar. O zagrożeniu informuje dzisiaj Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa.

Internetowi przestępcy zaatakowali dzisiaj użytkowników poczty Onet. To jeden z największych w Polsce serwisów oferujących dostęp do poczty e-mail. Według szacunków, każdego dnia loguje się tu do skrzynek e-mail ponad 4,06 mln użytkowników. Atak hakerski ma za zadanie przejąć kontrole nad skrzynkami e-mail i uniemożliwić dostęp do nich obecnym właścicielom.

Na czym polega atak hakerski na pocztę Onet?

CSIRT NASK (Computer Security Incident Response Team) poinformowała, że przestępcy rozsyłają fałszywe wiadomości e-mail, które zawierają alarmujące informacje, np. o wygaśnięciu okresu dostępu do skrzynki pocztowej lub o przepełnieniu jej wiadomościami.

"Wymagane jest pilne działanie: zalogowanie się w serwisie Onet. Link zawarty w wiadomości prowadzi do fałszywego panelu logowania. Jego celem jest wyłudzenie danych uwierzytelniających do konta w serwisie, a w konsekwencji przejęcie konta pocztowego ofiary" - czytamy w informacji NASK.

Eksperci ostrzegają, że przejęte konto może być wykorzystane do dalszych szkodliwych działań, w tym pozyskania informacji o ofierze lub przejęcia, poprzez mechanizm odzyskiwania hasła, dostępów do innych serwisów i portali.

Takie treści umieścili hakerzy w przejętym serwisie Urzędu Miasta w Piekarach Śląskich

Zobacz zdjęcia

Jak zabezpieczyć się przed atakiem hakerów?

NASK radzi, by sprawdzać adresy e-mail nadawców, szczególnie w przypadku osób, których nie znamy, oraz w przypadku wiadomości, które wzbudzają niepokój. "Zachowaj ostrożność po kliknięciu w link w wiadomości od nieznanego nadawcy – koniecznie sprawdź adres strony, na którą cię przekierował. Jeśli to możliwe, włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe w serwisie, z którego korzystasz" - zaapelowała NASK.

Podejrzane wiadomości należy zgłaszać przez stronę incydent.cert.pl.

Najczęstsze błędy językowe popełniane w internecie

Pytanie 1 z 15
Poprawna pisownia to...