Burza i zalania po burzy

i

Autor: PSP/Pixabay

Ostrzeżenie

Ponad pół tysiąca interwencji w związku z pogodą to nic. Idą kolejne burze

Czwartek jest kolejnym dniem z burzami. IMGW ostrzega przed niebezpiecznymi zjawiskami pogodowymi w pasie od Gdańska przez Olsztyn, Warszawę, Radom, Częstochowę, Lublin, Kielce, Kraków, Bielsko-Białą do Przemyśla. Mieszkańcy otrzymali alerty RCB. Spadnie nawet 50 mm deszczu na metr kwadratowy przy porywistym wietrze i gwałtownych wyładowaniach atmosferycznych.

Burze nawiedzają Polskę od początku tygodnia i pozostaną z nami na dłużej. W czwartek w Europie od Wysp Brytyjskich, przez centrum kontynentu, po Morze Czarne i Bałkany rozciągać się będzie obszar z ośrodkami niżowymi i frontami atmosferycznymi, które aktywne będą także nad Polską.

Alert RCB o burzach

Mieszkańcy wielu województw otrzymali dzisiaj powiadomienia o alercie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

"Uwaga! Dziś (23.05) lokalnie możliwe burze oraz intensywne opady deszczu i gradu. Jeśli możesz, zostań w domu. Unikaj otwartych przestrzeni" - SMS z ostrzeżeniem o tej treści został wysłany do odbiorców w województwach: małopolskim, podkarpackim, świętokrzyskim, łódzkim (powiaty: opoczyński, rawski, Skierniewice, skierniewicki i tomaszowski), śląskim (powiaty: bielski, Bielsko-Biała i żywiecki), mazowieckim (powiaty: białobrzeski, ciechanowski, garwoliński, grodziski, grójecki, kozienicki, legionowski, lipski, makowski, miński, mławski, nowodworski, otwocki, piaseczyński, płoński, pruszkowski, przasnyski, przysuski, pułtuski, Radom, radomski, sochaczewski, szydłowiecki, Warszawa, warszawski zachodni, węgrowski, wołomiński, wyszkowski, zwoleński i żyrardowski) oraz lubelskim (powiaty: janowski, kraśnicki, opolski, puławski i rycki).

Gdzie jest burza w czwartek?

Według najnowszych prognoz meteorologów, burzowy front przechodzić będzie wolno przez pas od Gdańska przez Warszawę do Przemyśla. Obszar groźnych zjawisk meteorologicznych jest szeroki.

IMGW wydał żółty alert dla burz 1. stopnia dla obszaru od Koszalina, przez Gdańsk, Olsztyn Grudziądz, Siedlce, Lublin, Piotrków Trybunalski, Częstochowę do Kotliny Kłodzkiej i południowej części województwa opolskiego.

IMGW wydał pomarańczowy alert dla burz 2. stopnia dla znacznie szerszego obszaru rozciągającego się od Warszawy, przez Radom, Kielce, Kraków, Tarnów, Rzeszów, Bielsko-Białą, Nowy Sącz, Przemyśl.

W czasie trwania burz należy mieć na uwadze zjawiska współtowarzyszące:

  • punktowo silniejsze opady deszczu do ok. 30 mm a lokalnie nawet 50 mm (w ciągu 1h)
  • opady gradu do ok. średnicy 1 cm
  • porywy wiatru o prędkości do 70 km/h

Zobacz zachwycające zdjęcia burzy nad Piekarami Śląskimi

Ile razy interweniowali straży w czasie burz?

Tylko w środę strażacy interweniowali w związku z niebezpiecznymi zjawiskami pogodowymi aż 550 razy. W czwartek ta liczba zapewne wzrośnie. "Najwięcej interwencji było w województwie wielkopolskim - 171, małopolskim - 76 i kujawsko-pomorskim - 42" - mówi st. brygadier Karol Kierzkowski, rzecznik prasowy Komendanta Głównego PSP.

Zobacz zdjęcia