Śląskie Malediwy znane są w całej Polsce. Turyści w sezonie letnim przyjeżdżają tu z najdalszych krańców kraju i z zagranicy. To oni tak zachwycili się wyjątkowym widokiem, że zmienili oficjalną nazwę Parku Gródek w Jaworznie na nieoficjalne "polskie Malediwy", lub "małą Chorwację".
W ostatnich dniach o polskich Malediwach zrobiło się głośno w Wielkiej Brytanii za sprawą publikacji w poczytnym The Sun. Autor zachwyca się wyjątkowo pięknym krajobrazem i poleca to miejsce do zobaczenia swoim rodakom tym bardziej, że zarówno Wizz Air, jak i Ryanair oferują bezpośrednie loty z Wielkiej Brytanii w cenie od 14,99 funtów w jedną stronę.
Aż 3/4 czytelników The Sun wyraziła wielkie zainteresowanie polskimi Malediwami. Być może zechcą tu przylecieć i przekonać się osobiście, jak wyglądają.
Tak wyglądają śląskie Malediwy, czyli Park Gródek w Jaworznie
Zobaczcie zdjęcia z drona autorstwa From the Sky
Gdzie są polskie Malediwy?
Polskie Malediwy czyli Park Gródek jest unikatowym miejscem na mapie województwa śląskiego. Znajduje się w Jaworznie w dzielnicy Pieczyska, znanej m.in. z centrum nurkowego "Koparki". Z Katowic dojedziemy tutaj samochodem po 30 minutach, natomiast z Krakowa dojazd zajmuje nieco ponad godzinę.
Jak powstały polskie Malediwy?
Śląskie Malediwy od pięciu lat mają oficjalny status Arboretum w Jaworznie. Pewnie nie wszyscy wiedzą, że to wyrobisko dawnego kamieniołomu. Całkowita powierzchnia kamieniołomu to 18,4 ha. Pozyskiwana skała trafiała głównie do działającej nieopodal cementowni "Szczakowa". Urokliwe zalewisko powstało na skutek wyłączenia pomp. Woda zalała wyrobisko w ciągu kilku godzin.
Jak wyglądają polskie Malediwy?
Turystów przyciąga nad polskie Malediwy zwłaszcza lazurowa czysta woda i poprowadzone kilka centymetrów nad lustrem wody drewniane chodniki. To tam robią sobie pamiątkowe zdjęcia. Woda jest tam przezroczysta, że widać pływające ryby. Obok rozciąga się piknikowa i kilometry leśnych szlaków spacerowych, które nadają się również do jazdy na rowerze i hulajnodze.
Idealne zdjęcia można zrobić także z góry, wchodząc na zbocze dawnego wyrobiska kamieniołomu.
Wstęp do parku jest bezpłatny, jednak kąpiel w wodzie jest zabroniona, niezależnie od tego, jak zachęcająco może to wyglądać.