Polski lek na Covid-19 powstał z osocza górników, którzy wyzdrowieli. PIerwsi pacjenci przyjmą go za dwa miesiące

i

Autor: pixabay.com Polski lek na koronawirusa powstał z aż 100 litrów krwi, która pochodzi od górników-ozdrowieńców

Polski lek na koronawirusa Covid-19 powstał z osocza górników ozdrowieńców. Pierwsi pacjenci przyjmą go za dwa miesiące

2020-08-19 10:55

Spółka Biomed Lublin rozpoczęła właśnie produkcję leku na koronawirusa COVID-19. Polska jako pierwsza stworzyła lek na wirusa, który na całym świecie doprowadził już do śmierci niemal 800 tysięcy osób. Polski lek na koronawirusa COVID-19 powstał m.in. dzięki osoczu górników-ozdrowieńców. Szczegóły na slask.eska.pl.

Spis treści

  1. Polski lek na koronawirusa Covid-19 jest już gotowy. Powstał dzięki osoczu górników-ozdrowieńców [19.08.2020]
  2. Polski lek na COVID-19 gotowy. Jak będzie podawany lek na koronawirusa?
  3. Gdzie będzie wytwarzany polski lek na koronawirusa?
  4. Lekarstwo stworzone z osocza górników zmniejszy śmiertelność koronawirusa

Polski lek na koronawirusa Covid-19 jest już gotowy. Powstał dzięki osoczu górników-ozdrowieńców [19.08.2020]

- Nawet jeśli prace nad szczepionką będą zakończone sukcesem, ten lek będzie działał uzupełniająco. Polska jako jedyny kraj w Europie Środkowo-Wschodniej posiada technologię do produkcji tego leku - zapowiedział senator i lekarz Grzegorz Czelej w Lublinie, gdzie właśnie pełną parą ruszyła produkcja.

Za wytwarzanie leku z osocza ozdrowieńców odpowiedzialna jest biotechnologiczna firma Biomed Lublin S.A. Lekarze podkreślają, że działanie przeciwciał z osocza ma udowodnione działanie naukowe w leczeniu COVID-19 i sprawdziło się już jako metoda zwalczania koronawirusa.

Bytom: Pierwszy pacjent wyleczony osoczem ozdrowieńca. To wielki sukces lekarzy [WIDEO]

Piotr Fic, członek zarządu ds. operacyjnych Biomed Lublin S.A podczas specjalnie zwołanej konferencji prasowej podkreślał, że produkcja leku to tylko jeden z etapów, który towarzyszy całemu procesowi wytworzenia leku. Niezbędnym elementem była zbiórka krwi osób, które wygrały z chorobą. Górnicy jeździli do Warszawy i oddawali osocze, które teraz posłuży do produkcji leku na koronawirusa.

CZYTAJ WIĘCEJ: Górnicy "ozdrowieńcy" pomogą w leczeniu chorych na COVID-19. Piękna akcja!

Ze 150 litrów krwi, które pozyskaliśmy na potrzeby produkcji leku, ponad 100 pochodzi od górników Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Dzięki temu zebraliśmy odpowiednią ilość osocza - senator i lekarz Grzegorz Czelej.

Polski lek na COVID-19 gotowy. Jak będzie podawany lek na koronawirusa?

Najbliższe tygodnie będą kluczowe dla produkcji polskiego leku na koronawirusa. Przez trzy tygodnie osocze będzie frakcjonowane, aby wyprodukować immunoglobulinę. Potem przejdzie kolejne etapy i badania.

Gdzie będzie wytwarzany polski lek na koronawirusa?

Za dwa miesiące lek zostanie poddany kolejnym badaniom klinicznym i wnioski z nich będą kluczowe. Badania kliniczne polskiego leku na koronawirusa będą prowadzone w klinikach w:

  • Lublinie,
  • Bytomiu,
  • Warszawie,
  • Białymstoku.

Jak wygląda polski lek na koronawirusa? Docelowo lek ma mieć formę ampułki i będzie podawany domięśniowo w zastrzykach w warunkach szpitalnych. Produkcja leku na COVID-19 ma zakończyć się za sześć tygodni. Pierwsza dawka ma zostać podana pacjentowi nie dalej niż za dziewięć tygodni.

Koronawirus - fakty i mity

Pytanie 1 z 10
Wirus przenosi się drogą kropelkową.

Lekarstwo stworzone z osocza górników zmniejszy śmiertelność koronawirusa

Senator Grzegorz Czelej, jeden z inicjatorów projektu dotyczącego stworzenia polskiego leku na COVID-19 w rozmowie z "Rzeczpospolitą" przekonuje, że skuteczność leku może być na poziomie 50-80 proc., czyli o tyle może zmniejszyć liczbę zgonów wśród osób, które dzisiaj z powodu zakażenia umierają.

Naukowcy udowodnili, że podanie osocza ozdrowieńców, bogatego w przeciwciała, znacznie obniżyło śmiertelność w porównaniu z grupą, która nie otrzymała osocza. Dowodów na skuteczność leczenia osoczem jest więcej niż kiedykolwiek przedtem. Zamierzamy też wykorzystać produkowany przez Biomed lek na COVID-19 do profilaktyki - mówi senator Czelej w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

ZOBACZ TAKŻE: W Czechach wraca obowiązek noszenia maseczek. Nasi sąsiedzi obawiają się drugiej fali koronawirusa

ESKA Summer City - Galeria Katowicka cz. IV