Studenckie Centrum Kreatywności Politechniki Śląskiej w Gliwicach zostało nominowane w konkursie "Modernizacja Roku & Budowa XXI w.". To wyjątkowa pod wieloma względami inwestycja, a przede wszystkim piękny obiekt, który został uratowany przed całkowitą degradacją. Dziś jest to miejsce, z którego korzystają studenci. Dawniej mieściły się tam stajnie dla koni strażackich. Obiekt został uratowany przez Politechnikę Śląską przed całkowitym zniszczeniem. Wcześniej budynek nie wzbudzał żadnego zainteresowania potencjalnych inwestorów. Nie było też żadnego pomysłu na jego wykorzystanie, dlatego Politechnika Śląska odkupiła go od miasta i zrewitalizowała, dzięki czemu obiekt zyskał już uznanie, czego efektem jest powyższa nominacja.
Dawna stajnia służy studentom politechniki Śląskiej w Gliwicach
Budynek powstał w pierwszej połowie XX wieku. Jego budowa datowana jest na lata 1920-1934. Został zbudowany w stylu historyzmu i stanowił część remizy strażackiej służąc jako stajnia dla koni strażackich.
Od samego początku głównym założeniem było to, aby obiekt inspirował sam sobą i wnętrzami do twórczych działań. Pomysł adaptacji na Studenckie Centrum Kreatywności ma swoje korzenie zarówno w badaniach przedprojektowych potrzeb przyszłych użytkowników oraz w odniesieniu do światowych rozwiązań w tym zakresie - czytamy w opisie notki konkursowej.
Jako inspiracja służyły obiekty m.in.: Design Factory (Ryga), D-School (Stanford), Materiałoteka (Madryt) czy Red Dot Design Museum (Singapur). Ze względu na kontekst historyczny sama adaptacja nie była łatwa, a dla poprawy funkcjonalności konieczna była "odważna ale i powściągliwa w wyrazie szklana nadbudowa".
Przed przebudową obiekt był w opłakanym stanie. Tylna część dachu była zawalona. W miarę dobrze zachowane były skrzydła boczne. Skrzydło środkowe posiadało mniejszą wartość architektoniczną i zły stan techniczny. - Dlatego zaproponowano aby zachowując tylko ściany zewnętrzne odbudować je w nowej, podwyższonej formie, jako stalowo-szklaną bryłę, nawiązującą do całości właściwymi proporcjami - podkreślono.
Obiekt ma interesujące wnętrza, gdzie uzewnętrznione są wszystkie instalacje i technologie. W szklane szyby zatopione są panele fotowoltaiczne. Przed obiektem pojawiły się elementy małej architektury, designerskie ławki i rozpoznawalna marka BenchMan. Także umieszczone na panelach bocznych ławek sylwety czerwonych koni nawiązują do dawnej stajni koni strażackich. Na jednej z ławek wycięto informację o obiekcie. Obecnie przebiegać będzie proces wyposażania w meble i multimedia.
Innowacyjna filozofia zawarta w Centrum Kreatywności
Jak można przeczytać na stronie konkursowej, Centrum Kreatywności to innowacyjna filozofia zawarta w historycznym obiekcie. Pomieszczenia są tak ułożone, aby student czy grupa studentów mogli zrealizować i wypromować swój pomysł. W obiekcie funkcjonują:
- strefa kreacji pomysłu (praca indywidualna i grupowa),
- materiałoteka (biblioteka próbek materiałowych i wiedzy z zakresu materiałoznawstwa),
- czytelnia (dział: design and new technology),
- warsztaty kreatywności (pracownie obróbki tworzyw sztucznych, drewna i metalu, drukarki 3D, obrabiarki i wycinarki 2D i 3D, cięcie laserem, itp.),
- stanowiska montażowe.
W budynku jest też strefa ekspozycyjna oraz sala kinowa, gdzie będą odbywać się m.in. spotkania grupowe oraz prezentacje ciekawych projektów.