Wiadomości

Policyjna obława w Częstochowie. Złapali właścicieli automatów do gier na gorącym uczynku

2024-11-14 12:25

Automaty do gier hazardowych znajdowały się w 30 lokalach, do których wstęp miały tylko zaufane osoby. W Częstochowie policja przeprowadziła wielką obławę, w wyniku której zatrzymano właścicieli sieci nielegalnych salonów. Trzech z nich już zostało aresztowanych.

Istnienie kasyn z automatami do gier jest w Polsce obwarowane licznymi przepisami. A obowiązek uzyskania koncesji wymaga również wniesienia opłaty, która w 2024 roku wynosi 2 356 576 zł. Grupy przestępcze chcą się szybko wzbogacić więc pomijają wszelkie prawne wymogi i uruchamiają nielegalne salony hazardowe. W województwie śląskim policja właśnie robiła kolejną sieć takich salonów.

Policja zatrzymała właścicieli salonów z automatami do gier

Śląscy policjanci wraz z funkcjonariuszami Śląskiego Wydziału Terenowego Biura Inspekcji Wewnętrznej Ministerstwa Finansów zatrzymali 6 mężczyzn w wieku od 27 do 55 lat podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się urządzaniem gier hazardowych na automatach wbrew przepisom ustawy o grach hazardowych. Do zatrzymania doszło w dniu 21 października br. na terenie Częstochowy i powiatu.

Grupa działała od 2022 roku na terenie Częstochowy i w miastach ościennych, a ze swojego procederu przestępcy uczynili sobie stałe źródło dochodu. Śledczy ustalili 30 lokali z zainstalowanymi maszynami do gier hazardowych. W toku ich przeszukania zabezpieczyli 116 automatów, pieniądze w łącznej kwocie 205 tysięcy złotych, a także zegarki kolekcjonerskie oraz monety inwestycyjne.

Zobacz zdjęcia z zatrzymania

Co grozi za prowadzenie nielegalnego kasyna?

W śledztwie nadzorowanym przez IX Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach zatrzymani usłyszeli zarzuty urządzania nielegalnych gier hazardowych na automatach oraz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a jeden z zatrzymanych - 55-letni mężczyzna - zarzut kierowania tą grupą. Wobec 3 mężczyzn w wieku od 38 do 55 lat sąd, na wniosek Prokuratora, zastosował środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania, a wobec kolejnych dwóch środki o charakterze wolnościowym. Sprawcom, oprócz wysokich kar finansowych, grozi do ośmiu, a kierującemu grupą przestępczą – do piętnastu lat pozbawienia wolności.

Zgodnie z ustawą hazardową, automaty do gier mogą być udostępniane wyłącznie w kasynach, na których prowadzenie wymagana jest koncesja. Za posiadanie nielegalnego sprzętu, umożliwiającego prowadzenie przestępczego procederu w lokalach gastronomicznych, handlowych i usługowych grożą surowe kary w wysokości 100 tys. zł od jednego automatu. Z odpowiedzialnością karną muszą liczyć się zarówno właściciele automatów, jak i właściciele lokali, w których odbywają się nielegalne gry. Oprócz wysokiej grzywny, za organizowanie gier hazardowych można trafić do więzienia nawet na 3 lata.

Nadajesz się na policjanta? Pytania z testu psychologicznego do policji Multiselect 2023 - cz. II

Pytanie 1 z 21
Czy zdarzyło Ci się obwiniać kogoś o coś, o czym wiedziałeś że naprawdę sam popełniłeś?