drogówka

i

Autor: KPP Bełchatów zdjęcie ilustracyjne

Na drogach

Policja prowadzi dzisiaj wielką akcję "Prędkość". Na celowniku piraci drogowi

Policja w całej Polsce prowadzi w piątek akcję "Prędkość". Ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne wyeliminują kierowców, którzy przekraczają dopuszczalną prędkość na drogach. Akcja drogówki ma charakter międzynarodowy co oznacza, że kontrole prędkości pojawią się również w wielu innych krajach.

W piątek drogówka w całej Polsce prowadzi ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne "Prędkość". Cel jest jeden: wyeliminowanie z ruchu drogowego tych kierowców, którzy rażąco łamią przepisy i nie robią sobie nic z ograniczeń prędkości. W piątkową akcję "Prędkość" włączą się również policyjne grupy SPEED, dlatego będzie prowadzona zarówno na drogach gminnych, jak i na autostradach.

Akcja Prędkość w Polsce i Europie

Nadkomisarz Robert Opas w rozmowie informuje, że piątkowe działania "Prędkość" koordynowane są przez Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego ROADPOL. "Akcja kontrolno-prewencyjna ma charakter międzynarodowy co oznacza, że kontroli możemy spodziewać się również w wielu innych krajach" - zauważył policjant.

- Policjanci będą dokonywać pomiarów prędkości zarówno statycznie, jak i dynamicznie ze szczególnym uwzględnieniem miejsc, gdzie najczęściej dochodzi do wypadków drogowych, których przyczyną jest nadmierna prędkość. Jak wynika z policyjnych statystyk to właśnie prędkość jest przyczyną poważnych wypadków drogowych, w których ginie najwięcej osób - zaznaczył.

Jakie ograniczenia prędkości obowiązują w Polsce

W Polsce obowiązują limity prędkości

  • w obszarze zabudowanym 50 km/h
  • w strefach zamieszkania 20 km/h
  • droga jednojezdniowa poza obszarem zabudowanym 90 km/h
  • droga dwujezdniowa poza obszarem zabudowanym 100 km/h
  • droga ekspresowa jednojezdniowa 100 km/h
  • droga ekspresowa dwujezdniowa 120 km/h
  • autostrada 140 km/h

Bezpieczna prędkość to taka, która jest dostosowana do obowiązujących limitów prędkości, natężenia ruchu, warunków atmosferycznych, stanu nawierzchni i własnych umiejętności.

Nadmierna prędkość przyczyną wypadków

Nadkomisarz Robert Opas przekazał, że przez pierwsze siedem miesięcy 2023 roku z powodu niedostosowania prędkości do warunków ruchu doszło do 2 229 wypadków, w których zginęło 340 osób, a 2 745 zostało rannych.

"W 2022 roku takich zdarzeń było 2 548. Zginęło w nich 351 osób, a 3 117 było rannych" - podał.

Dodał, że z policyjnych danych wynika, że nadmierna prędkość na drogach generuje nadal największą liczbę wypadków ze skutkiem śmiertelnym.

Od początku roku do końca lipca policjanci zatrzymali na drogach 14 615 kierujących, którzy przekroczyli prędkość w obszarze zabudowanym powyżej 50 km/h. "Skutkuje to zatrzymaniem uprawnień do kierowania na trzy miesiące i wysokim mandatem karnym" - podkreślił.

QUIZ dla doświadczonych kierowców, którzy znają przepisy ruchu drogowego

Pytanie 1 z 10
Czy autostradą można jechać z prędkością 30 km/h?