Pogoria III zamknięta. Zakaz kąpieli w jeziorze z powodu groźnych bakterii

Kąpielisko na Pogorii III zostało zamknięte bezterminowo przez Sanepid. Powodem są groźne bakterie, które namnożyły się w brudnej wodzie. Informacja o zakazie kąpieli w Pogorii III zaskoczyło mieszkańców, bo jezioro jest najpopularniejszym miejscem wypoczynku nad wodą.

Zakaz kąpieli w Pogorii III

Tego nikt się nie spodziewał! Weekend od 5 do 7 sierpnia będzie prawdopodobnie najgorętszym tego lata, a wiadomość o zakazie kąpieli w Pogorii III zmroziła wszystkich miłośników tego miejsca. 

Sanepid zamknął kąpielisko na Pogorii III w Dąbrowie Górniczej. Nie wolno wchodzić do wody! Powodem są groźne bakterie, które namnożyły się w wodzie. Zagrażają zdrowiu, a w niektórych przypadkach nawet życiu ludzi. Zamknięcie kąpieliska obowiązuje od 4 sierpnia i jest wydane bezterminowo.

– Badania stanu wody przeprowadzane są co dwa tygodnie według uzgodnionego z sanepidem harmonogramu. Od rozpoczęcia sezonu w połowie czerwca aż do teraz żadne z wyników badań nie wykazywały przekroczenia norm – tłumaczy Henryk Mańka, zastępca dyrektora Centrum Sportu i Rekreacji w Dąbrowie Górniczej.

Groźne bakterie w Pogorii III

Badania wody w Pogorii I i Pogorii III wykazały przekroczone normy bakterii kałowych i E. coli. Z tego powodu w czwartek 4 sierpnia sanepid nakazał zamknięcie obu kąpielisk. 

Za zgodą Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w piątek 5 sierpnia na obu kąpieliskach zlecone zostanie dodatkowe badanie wody. Dopiero gdy wyniki wrócą do normy, zakaz kąpieli zostanie zniesiony.

Co oznacza zakaz kąpieli?

Wprowadzony przez Sanepid zakaz na kąpielisku Pogoria III obejmuje:

  • zakaz kąpieli
  • zakaz pobierania wody do celów spożywczych
  • zakaz wchodzenia do wody

Sanepid nie zabronił korzystania ze sprzętu pływającego. Oznacza to, że dozwolone jest korzystanie z łodzi, żaglówek, rowerków wodnych.

Czy mieszkańcy podporządkują się zakazowi kąpieli? To zależy od zdrowego rozsądku.

Najpiękniejsze kąpieliska w województwie śląskim

Zobacz zdjęcia z opisami