Pies

i

Autor: pixabay

Pieniądze

Podatek za psa będzie podwyższony. W Rudzie Śląskiej opłata za psa obowiązkowa

Podatek za psa w wielu miastach został zniesiony, ale w Rudzie Śląskiej jest obowiązujący. Właściciele psów w 2024 roku za psa zapłacą jeszcze więcej. Decyzja została podjęta przez radnych. Ile wynosi podatek za psa i dlaczego trzeba płacić za psa?

Podatek od posiadania psa w wielu miastach w Polsce nie jest pobierany. Przemawiają za tym niewielkie kwoty, brak skutecznego systemu egzekucji poboru podatku oraz roszczenia właścicieli zwierząt, którzy chcą wiedzieć, na jakie cele przeznaczony jest podatek od psa. W Rudzie Śląskiej podatek za psa jest obowiązujący, a w 2024 r. na dodatek zostanie podwyższony.

Ile wynosi podatek za psa?

Obecnie w 2023 r. w Rudzie Śląskiej podatek od psa wynosi 89 zł. Opłata jest roczna i obowiązuje od każdego psa, niezależnie ile właściciel ma ich w domu. Nie są stosowane żadne zniżki opłat za psa. Inkasentami opłaty w stosunku do posiadaczy psów zamieszkałych w zasobach spółdzielni mieszkaniowych są:

  • a) Rudzka Spółdzielnia Mieszkaniowa,
  • b) Międzyzakładowa Górnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa „Perspektywa”,
  • c) Górnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa „Nasz Dom”,

Natomiast inkasentami podatków za psy w stosunku do mieszkańców nieruchomości zarządzanych przez MPGM TBS jest Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o.

Podatek od psa w Rudzie Śląskiej. Podwyżka w 2024 r.

Wszystko wskazuje, że w przyszłym roku mieszkańcy Rudy Śląskiej zapłacą wyższy podatek za psa. Jak ujawnił samorządowiec Krzysztof Mejer, pomimo wielu głosów krytycznych magistrat nie rezygnuje z opłaty od posiadania psa. Co więcej w przyszłym roku planuje podwyżkę tej daniny z 89 zł do 99 zł. 

- Z uzasadnienia projektu uchwały przygotowanej na czwartkową sesję wynika, że wszyscy powinniście być zadowoleni, iż oplata ma wynosić „tylko” 99 zł, ponieważ górna stawka tej opłaty, dopuszczona prawem, wynosi na rok 2024 ponad 173 zł - informuje Krzysztof Mejer, były wiceprezydent Rudy Śląskiej.

Ci celebryci kochają psy

Zobacz zdjęcia

Jak zapłacić podatek od psa?

Za psa najprościej zapłacić w kasie urzędu lub w kasie spółdzielni mieszkaniowej, która jest inkasentem opłat. Ale okazuje się, że jest sposób, aby nie płacić za posiadanie psa. Jak informuje Krzysztof Mejer, z opłat w przyszłym roku będą zwolnieni ci mieszkańcy, którzy przygarnęli psa ze schroniska w Rudzie Śląskiej.

- Nie dość, że człowiek przygarnie, dba, to jeszcze płacić. A nie wiadomo, gdzie te pieniądze idą. To wszyscy oddamy psy do schroniska, potem odbierzemy i nie będziemy musieli płacić - sugeruje jedna z mieszkanek niezadowolonych z decyzji urzędu w Rudzie Śląskiej.

Ostateczna decyzja o podwyżce podatku od psa w Rudzie Śląskiej zapadnie podczas czwartkowej sesji Rady Miasta.

Quiz o psach. Sprawdź, ile wiesz o swoim czworonogu

Pytanie 1 z 10
Jaki zmysł jest najważniejszy dla psów?