Pochód Gwarkowski trafił na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego

i

Autor: UM Tarnowskie Góry/Facebook

Tarnowskie Góry

Pochód Gwarkowski trafił na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego

2024-07-02 21:00

Organizowany od 1957 roku w ramach święta miasta Pochód Gwarkowski z Tarnowskich Gór trafił na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Na liście znajduje się już 97 pozycji.

Pochód Gwarkowski na liście niematerialnego dziedzictwa

W maju 2024 roku decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego trafiły nowe elementy, a wśród nich Pochód Gwarkowski z Tarnowskich Gór.

- Mamy to! Pochód Gwarkowski w Tarnowskich Górach jest już na Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego! Taką decyzję podjął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego - poinformował Arkadiusz Czech, burmistrz Tarnowskich Gór.

Oprócz Pochodu Gwarkowskiego w maju br. na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego wpisano obchody Dnia Hutnika i tradycje hutnicze, tradycje kulturowe regionu opoczyńskiego oraz wycinankę świętokrzyską. Z nowymi elementami lista zawiera już łącznie 97 pozycji.

Krajowa lista niematerialnego dziedzictwa kulturowego tworzona jest przez Narodowy Instytut Dziedzictwa już od 2013 roku. Jej celem jest ochrona i promocja polskich tradycji, przekazów ustnych, zwyczajów, obrzędów i wiedzy związanej z rzemiosłem. O wpisie na listę decyduje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego na wniosek m.in. organizacji pozarządowych.

Barwny korowód prezentuje historię Tarnowskich Gór

Pochód Gwarkowski organizowany jest każdego roku na początku września w ramach święta miasta, czyli Gwarków. Barwny korowód przemierza ulice Tarnowskich Gór już od 1957 roku, kiedy zorganizowano go po raz pierwszy podczas "Dni Tarnowskich Gwarków" z inicjatywy miłośnika lokalnej historii, Antoniego Gładysza.

Tarnogórski pochód jest hołdem dla tradycji festynów i parad górniczych z początku XX wieku. Organizowany jest dzięki lokalnej społeczności, stowarzyszeniom i lokalnym instytucjom kultury. Przygotowania do niego trwają cały rok. Uczestnicy korowodu ubierają stroje związane z historią regionu i wcielają się w historyczne postaci, a w tym m.in. założycieli i zasłużonych mieszkańców. Uwzględniona jest również wielokulturowość miasta i swoje odzwierciedlenie znajdują trzy główne wyznania religijne: katolicy, ewangelicy i żydzi.

W przygotowywanym przez cały rok scenariuszu znajduje się ponad 100 postaci, które prezentowane są chronologicznie od czasów średniowiecza. Po części historycznej przechodzi część honorowa pochodu - z władzami miasta i gośćmi. Następnie przechodzi część regionalna z zespołami ludowymi i orkiestrami, młodzież szkolna, inne organizacje i przejeżdżają pojazdy zabytkowe, wojskowe i służb.

Zobaczcie zdjęcia z ubiegłorocznego Pochodu Gwarkowskiego.

Kolejna edycja Pochodu Gwarkowskiego odbędzie się już za dwa miesiące w ramach Gwarków 2024. Na ten moment nie jest znany pełny program imprezy, natomiast wiadomo, że tegoroczne święto miasta odbędzie się w dniach od 6 do 8 września.