Pociągi wracają do Tarnowskich Gór

i

Autor: PKP PLK

Po dwóch latach pociągi wracają do Tarnowskich Gór. Podano datę pierwszych odjazdów

2023-10-10 15:19

Modernizacja i odbudowa linii kolejowej Tarnowskie Góry – Zawiercie dobiega końca. PKP zapowiedziało koniec prac i podało datę odjazdów pierwszych pociągów. Przejazd na trasie Tarnowskie Góry - Pyrzowice będzie trwał zaledwie kilkanaście minut.

Pociągi powrócą do Tarnowskich Gór w grudniu 2023 roku

Dobiegają końca prace na linii kolejowej Tarnowskie Góry – Zawiercie. W czasie modernizacji wybudowany został nowy peron w Tarnowskich Górach, skąd podróżni dojadą do lotniska w Pyrzowicach. Obiekt został wyposażony w wiatę, ławki, oświetlenie oraz tablice informacyjne. Peron jest dostosowany do obsługi podróżnych z ograniczoną możliwością poruszania się.

Połączenie Tarnowskie Góry – Pyrzowice – Zawiercie zwiększy dostępność do kolei w woj. śląskim. W znaczący sposób poprawi się skomunikowanie portu lotniczego z miastami w regionie. Projekt ma również istotne znaczenie dla rozwoju sprawnych przewozów towarowych. Inwestycja pozwoli na efektywne połączenie transportu kolejowego i lotniczego – mówi Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

W ramach zadania odbudowany został 30-kilometrowy odcinek linii między Tarnowskimi Górami a Siewierzem. Powstały bezkolizyjne skrzyżowania, m.in. wiadukty kolejowe w Miasteczku Śląskim nad drogą 908, nad autostradą A1 oraz w Pyrzowicach nad drogą 913. Ruch pociągów towarowych jest prowadzony do obsługi dwóch bocznic na stacji Siewierz od strony Tarnowskich Gór. Tym samym, pociągi wróciły na ten odcinek linii po 30 latach.

Z Tarnowskich Gór do Pyrzowic w 17 minut

Aktualnie na dworcu prowadzone są prace wykończeniowe, odbiory i pozyskiwanie certyfikacji. Zakończenie inwestycji zaplanowane jest w IV kwartale 2023 roku. W listopadzie planowane jest oddanie linii Tarnowskie Góry –Zawiercie do użytku. Uruchomienie połączeń pasażerskich planowane jest od grudniowego rozkładu jazdy pociągów.

Jak przekazał prezes PKP PLK prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. od 10 grudnia czas przejazdu z Tarnowskich Gór na lotnisko w Pyrzowicach ma zająć około 17 minut, natomiast z Zawiercia będą to 23 minuty.