Piotr Paleczny wyróżniony tytułem Honorowego Obywatela Miasta Rybnik
Pomysł uhonorowania Piotra Palecznego tytułem Honorowego Obywatela wypłynął od prezydenta Rybnika Piotra Kuczery. We wrześniu zeszłego roku radni jednogłośnie przyjęli stosowną uchwałę. Uroczystość odebrania tytułu miała się niecały odbyć miesiąc później, niestety pandemia pokrzyżowała plany miasta. Paleczny zaraził się koronawirusem, więc zdecydowano, by ceremonię odsunąć w czasie.
W poniedziałek 19 czerwca władze Rybnika zaprosiły gości do sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Karola i Antoniego Szafranków w Rybniku. To tam, w świetle kamer i pod ostrzałem gromkich braw, Piotr Paleczny został wyróżniony tytułem Honorowego Obywatela Miasta Rybnik.
Honorowi Obywatele Miasta Rybnik. Pełna lista
Tym samym Paleczny jako dziewiąty dołączył do zaszczytnego grona Honorowych Obywateli Rybnika. Dotychczas tytuł ten przyznano następującym osobistościom:
- Mieczysław Brzost - uczestnik Kampanii Wrześniowej w okolicach Lwowa
- abp Damian Zimoń - biskup diecezjalny diecezji katowickiej, urodzony w rybnickich Niedobczycach
- Henryk Mikołaj Górecki - polski kompozytor współczesnej muzyki poważnej i religijnej
- Jerzy Buzek - polski polityk, Prezes Rady Ministrów w latach 1997-2001
- Józef Musioł - doktor nauk prawnych, sędzia Sądu Najwyższego w stanie spoczynku, dziennikarz i literat, działacz społeczny
- Jacques Beaulieu z partnerskiego miasta Mazamet
- Adam Makowicz - polski pianista jazzowy, absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej im. Karola i Antoniego Szafranków w Rybniku
- Lidia Grychtołówna - polska pianistka i pedagog, urodzona w Rybniku
Kim jest Piotr Paleczny? Krótki biogram
Piotr Paleczny należy do grona najwybitniejszych polskich pianistów. Urodził się w 1946 roku w Rybniku, gdzie ukończył Państwową Szkołę Muzyczną I i II st. im. Karola i Antoniego Szafranków (która wówczas mieściła się przy dzisiejszej ul. Piłsudskiego). Uczył się w klasie prof. Karola Szafranka, jednego z dwóch braci-założycieli.
Następnie wyjechał na studia do Katowic, a dalszą edukację kontynuował w Warszawie w klasie prof. Jana Ekiera. Już jako student odnosił sukcesy na konkursach pianistycznych. Przełomem w jego karierze było zajęcie 3. miejsca podczas VIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.
Paleczny jest laureatem pięciu międzynarodowych konkursów pianistycznych (w Sofii, Monachium, Warszawie, Pleven i Bordeaux). W swojej karierze wielokrotnie występował na scenach w Polsce i za granicą z słynnymi orkiestrami. Podróżował m.in. z warszawską Filharmonią Narodową i Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia.
Od 1993 roku pełni funkcję dyrektora artystycznego Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju. Od 2004 roku jest dyrektorem artystycznym i przewodniczącym jury Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy.
W 1995 roku Piotr Paleczny został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Sześć lat później uhonorowano go Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.