Nowotwory NET

i

Autor: pixabay.com

Pionierskie telekonsultacje z kliniki w Katowicach znacząco poprawiły dostępność do diagnostyki guzów neuroendokrynnych [AUDIO]

2020-10-14 12:06

Nowotwory neuroendokrynne, w skrócie nazywane NET (od ang. neuroendocrine tumors) – to podstępna choroba. W organizmie może rozwijać się latami imitując symptomy zupełnie innych chorób. Pacjenci skarżą się na astmę, chorobę wrzodową, stany zapalne jelit, zespół jelita drażliwego, a dojrzałe kobiety – na menopauzę. A przyczyna stanu jest zupełnie inna.

Ratownik medyczny o ciężkiej pracy w czasie epidemii koronawirusa

Mimo ogromnego postępu w leczeniu guzów neuroendokrynnych w Polsce, diagnozowanie tych nietypowych nowotworów wciąż nastręcza trudności. Rozpoznanie tej choroby zajmuje średnio ponad 4 lata. – mówi prof. Beata Kos-Kudła, Kierownik Kliniki Endokrynologii i Nowotworów Neuroendokrynnych, Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, ENETS Center of Excellence, Przewodnicząca Polskiej Sieci Guzów Neuroendokrynnych

Dzięki specjalistom z Katowic w Polsce poprawia się dostępność do diagnostyki guzów neuroendokrynnych. Powód? Kadra Kliniki stworzyła pionierski – także w skali europejskiej – ogólnopolski projekt wdrożenia telemedycyny w obszarze endokrynologii i onkologii – TELENEN-Tumor Board Online: Ogólnopolskie Wielospecjalistyczne Konsylium Nowotworów.

– Mowa o telekonsultacjach trudnych przypadków pacjentów z nowotworami neuroendokrynnymi przeprowadzane przez ekspertów krajowych z dziedziny diagnostyki i leczenia NEN oraz przy udziale stałego zespołu Tumor Board Kliniki Endokrynologii i Nowotworów Neuroendokrynnych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Konsultacje te odbywają się regularnie 2 razy w miesiącu, już od ponad trzech lat, w ramach TELENEN, z wykorzystaniem platformy internetowej, dzięki czemu lekarze z całej Polski mogą skonsultować swoich pacjentów z NET i ustalić dla nich najbardziej optymalne metody diagnostyki i leczenia" – podkreśla prof. Beata Kos-Kudła.

Nowotwory neuroendokrynne należą do chorób rzadkich. To może się niestety zmienić, bo wg ostatnich badań okazuje się, że występowanie ich wynosi 8,4 osoby na 100 tys. osób. Wczesne rozpoznanie pozwala na wyleczenie lub spowolnienie rozwoju nowotworu i kontrolowanie jego przebiegu.

Pod kierownictwem specjalistów z katowickiej kliniki powstał i jest prowadzony Krajowy Rejestr Guzów Neuroendokrynnych.

Pionierskie telekonsultacje z kliniki w Katowicach znacząco poprawiły dostępność do diagnostyki guzów neuroendokrynnych. Posłuchaj!

Dowód osobisty z odciskiem palców - dobry pomysł?

Pytanie 1 z 1
Dowód osobisty z odciskiem palców - dobry pomysł?