Pierwsze miasta oddały metropolii akcje Tramwajów Śląskich. To Sosnowiec i Dąbrowa Górnicza

i

Autor: Archiwum Pierwsze miasta oddały metropolii akcje Tramwajów Śląskich. To Sosnowiec i Dąbrowa Górnicza

Komunikacja miejska

Pierwsze miasta oddały metropolii akcje Tramwajów Śląskich. To Sosnowiec i Dąbrowa Górnicza

2023-09-23 13:12

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia podpisała w piątek z Sosnowcem i Dąbrową Górniczą umowy ws. nieodpłatnego przejęcia od nich akcji Tramwajów Śląskich. To 15 procent udziałów, jakie te miasta posiadały w Tramwajach Śląskich. GZM docelowo chce przejąć wszystkie akcje od innych miast.

GZM chce przejąć wszystkie akcje Tramwajów Śląskich

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia rozpoczęła proces przejmowania akcji Tramwajów Śląskich. W piątek swoje udziały w tej spółce przekazały dwa miasta: Sosnowiec i Dąbrowa Górnicza. To dopiero 15 procent akcji, jakie przejęła metropolia, która docelowo chce przejąć wszystkie. 

Spółka Tramwaje Śląskie należała dotąd do 12 miast Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Ponad 47 proc. udziałów mają Katowice, ponad 11,5 proc. miał Sosnowiec, przeszło 9,5 proc. - Bytom, a po ponad 8 proc. - Chorzów i Zabrze. Pozostali udziałowcy, to: Czeladź, Dąbrowa Górnicza (do piątku), Gliwice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie i Świętochłowice.

Przedstawiciele Metropolii wyjaśniają, że przejęcie akcji umożliwi im bezpośrednie współfinansowanie inwestycji spółki. Do tej pory robiły to miasta, które miały swoje udziały w Tramwajach Śląskich. Rozmowy na ten temat trwały już od wielu miesięcy. 13 września zgromadzenie Metropolii zaakceptowało w głosowaniu o przystąpieniu przez GZM do spółki TŚ (w głosowaniu wstrzymały się m.in. Katowice). Podpisanie w piątek umowy z Sosnowcem i Dąbrową Górniczą na przejęcie akcji rozpoczęło proces przejęcia udziałów w spółce.

To przykład, że wspólnie potrafimy wypracować rozwiązania, które są kluczowe dla poprawy jakości życia w skali Metropolii. Dzięki osiągnięciu porozumienia w sprawie przekazania udziałów, Metropolia będzie mogła skuteczniej rozwijać i integrować sieć transportu oraz bezpośrednio współfinansować inwestycje w spółce - skomentował Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu GZM.

Zgodnie z informacją przekazaną przez Witolda Trólkę z biura prasowego GZM, na mocy podpisanych w piątek umów Sosnowiec przekazał nieodpłatnie Metropolii 1 730 999 akcji, a Dąbrowa Górnicza - 570 000. Każda akcja ma wartość nominalną 10 zł.

Zgodnie z ustawą o związku metropolitalnym prawo przekazania akcji i udziałów w spółkach jest działaniem nieodpłatnym, zatem Metropolia ani jej gminy członkowskie nie ponoszą kosztów tych akcji. GZM natomiast zobowiązała się - i częściowo ma to już zapisane w budżecie - finansować niektóre inwestycje w tramwajach, np. prace w miastach zaangażowanych w projekt przyspieszenia tramwajów.

Na pewno nie będziemy wchodzić w inwestycje już rozpoczęte lub zaplanowane, na które zostały pozyskane środki unijne, czy na które zostały udzielone obligacje. Również dotyczy to sztandarowej inwestycji, która w przyszłości będzie miała miejsce - budowy tramwaju na południe, która będzie prowadzona przez miasto Katowice - powiedział Karolczak.

Tramwaje Śląskie są jednym z największych operatorów sieci tramwajowych w Polsce. Spółka obsługuje 28 linii w 12 miastach. Łączna długość torowisk ciągnących się od Zabrza na Górnym Śląsku po Dąbrowę Górniczą w Zagłębiu Dąbrowskim to ponad 340 km toru pojedynczego (w tym niespełna 30 km w zajezdniach).

Obecnie TŚ finalizują projekt modernizacji i rozbudowy infrastruktury tramwajowej w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM), przygotowany pod kątem środków unijnych na lata 2014-2020).