Łąka antysmogowa

i

Autor: pixabay.com Łąka antysmogowa

Pierwsza w mieście antysmogowa łąka powstaje w Mysłowicach. To jeden z elementów walki z zanieczyszczonym powietrzem

2020-05-12 13:27

Już niebawem w centrum Mysłowic urośnie pierwsza w mieście antysmogowa łąka. Kilka dni temu przy ulicy Mickiewicza posadzono m.in. nasiona dzwonków, chabrów, słoneczników i groszku pachnącego. To rośliny, które pochłaniają szkodliwe substancje z powietrza.

Badania pokazują, że metr kwadratowy odpowiednio dobranej mieszanki roślin łąkowych jest w stanie zatrzymać od 5 do 11g pyłów zawieszonych.

Dlatego łąki antysmogowe pojawiać się będą w różnych częściach miasta.

- Łąki antysmogowe to walka z zanieczyszczeniami, kurzem w centrach miast. To również walka z suszą. Podjęliśmy decyzję, ze nie będziemy kosili wszystkich zielonych miejsc w mieście. Będziemy się starali żeby to było naturalne zjawisko jeżeli chodzi o ta roślinność, a te łąki antysmogowe mają służyć mieszkańcom nie tylko do celów estetycznych, ale przede wszystkim zdrowotnych - powiedział nam prezydent Mysłowic Dariusz Wójtowicz.

Aby było jeszcze bardziej ekologicznie, na skwerze w pobliżu I Liceum Ogólnokształcącego stanął pojemnik na plastikowe nakrętki. Po napełnieniu będą one przekazywane organizacjom charytatywnym. Władze miasta chcą, by takie pojemniki pojawiły się przy każdej placówce oświatowej.