Święto

Pielgrzymka strażaków na Jasną Górę. Defilada uświetniła uroczystości w Częstochowie

Strażacy z całej Polski biorą udział w Pielgrzymce Strażaków na Jasnej Górze. Do Częstochowy przyjechało ich kilkanaście tysięcy głównie z Ochotniczych Straży Pożarnych. W programie pielgrzymki są uroczystości kościelne ale i parada strażacka oraz koncerty orkiestr strażackich.

Strażacy z całej Polski przyjechali na Jasną Górę. Sobotnia Pielgrzymka Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Honorowych Dawców Krwi na Jasną Górę zgromadziła pod klasztornymi wałami tysiące pielgrzymów. List do pielgrzymów wystosował prezydent Andrzej Duda. Mszy św. przewodniczył biskup Dariusz Zalewski z Ełku.

Ogólnopolska Pielgrzymka Strażaków na Jasną Górę organizowana jest co pięć lat. W tym roku w programie pielgrzymki znalazły się ceremonie kościelne: msza i uroczystości w kościele, ale także nieoficjalne spotkania towarzyskie. Przez Aleje Maryi Panny przeszłą barwa defilada, zagrały także orkiestry strażackie.

- Tutaj dzisiaj bije serce ratownicze Polski, tu bije serce ratownicze Europy i świata. Raz kolejny pokazujemy, jak jesteśmy wielcy. Kłaniam się wam wszystkim nisko za to, że jesteśmy razem. Jest nas tutaj dzisiaj blisko 100 tysięcy, 55 wspaniałych orkiestr, 500 sztandarów - to są liczby, które pokazują naszą moc. Brawo! – wołał Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Andrzej Bartkowiak.

Pielgrzymka strażaków na Jasną Górę

Zobacz zdjęcia

Największą liczbę uczestników pielgrzymki na Jasną Górę stanowili strażacy ochotnicy. Praca strażaków ochotników nie zawsze jest widoczna, często jest wykonywana w cieniu, w ciemności, w nocy, w ogniu, w wodzie, dymie, ale także w samotności i trudzie. Waldemar Pawlak, prezes OSP przypomniał o związanych ze służbą ofiarach i o tych, którzy w jej trakcie oddali życie. Podziękował wszystkim darczyńcom.

„W imieniu całego związku OSP RP, w imieniu całej Polski, dziękuję wam, rycerze Floriana. Razem tworzymy silną, zjednoczoną, aktywną wspólnotę. Bądźcie dumni z tego, kim jesteście, bądźcie dumni z tego, co robicie. Bądźcie dumni z naszej wspólnej służby. Szczęść Boże na tej pięknej rycerskiej drodze. Bogu na chwałę, ludziom na pożytek” – zakończył Pawlak

- W imieniu całego związku OSP RP, w imieniu całej Polski, dziękuję wam, rycerze Floriana. Razem tworzymy silną, zjednoczoną, aktywną wspólnotę. Bądźcie dumni z tego, kim jesteście, bądźcie dumni z tego, co robicie. Bądźcie dumni z naszej wspólnej służby. Szczęść Boże na tej pięknej rycerskiej drodze. Bogu na chwałę, ludziom na pożytek - powiedział Pawlak.

Najważniejsze informacje z województwa śląskiego

Najważniejsze wiadomości ze Śląska

i

Autor: Eska Link: https://www.eska.pl/slaskie/