Piekary Śląskie

Pielgrzymka mężczyzn do Piekar Śląskich 2025. Tysiące wiernych na Kalwaryjskim Wzgórzu

2025-05-25 17:09

Każdego roku w ostatnią niedzielę maja tradycyjnie na Jasną Górę pielgrzymuje męska część wiernych. W tym roku w wydarzeniu udział wzięli pielgrzymi nie tylko z regionu, ale i z całego kraju. Kalwaryjskie Wzgórze zapełniło się tysiącami wiernych. Zobaczcie zdjęcia.

Pielgrzymka Mężczyzn i Młodzieńców do Piekar Śląskich 2025

W niedzielę 25 maja w Piekarach Śląskich odbyła się stanowa Pielgrzymka Mężczyzn i Młodzieńców do Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej. Tegoroczna pielgrzymka miała szczególny charakter, ponieważ zbiegła się z obchodami 100-lecia koronacji Obrazu Matki Bożej Piekarskiej oraz 100-leciem Archidiecezji Katowickiej. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem pielgrzymów z województwa śląskiego i nie tylko. W pielgrzymce wzięły udział tysiące uczestników, a w tym ojcowie z synami, a także dziadkowie z wnukami.

Hasłem tegorocznej pielgrzymki do Matki Boskiej Piekarskiej było "Pielgrzymi nadziei". Program pielgrzymki rozpoczął się od godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny oraz modlitwy różańcowej. Po procesji z obrazem Matki Boskiej Piekarskiej na kalwarię i powitaniu pielgrzymów, słowo wygłosił bp Marek Szkudło, administrator archidiecezji katowickiej.

Bp Szkudło rozpoczął swoje wystąpienie od prośby o oklaski dla nowo wybranego papieża Leona XIV, a także przypomniał o ważnym jubileuszu - 100. rocznicy ustanowienia diecezji katowickiej.

- Moi drodzy, witam Was serdecznie na kalwaryjskim wzgórzu! Witam każdego z Was jako „pielgrzyma nadziei”. W setną rocznicę powstania naszej diecezji stajemy dziś w duchu wiary i wdzięczności wobec Boga, wobec Maryi - Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej i wobec naszych przodków. Z ust Matki Bożej Piekarskiej czytamy każdego dnia te same słowa: „czyńcie, co powie Wam Jezus”. Świat potrzebuje nas, którzy jesteśmy Kościołem i jako Kościół chcemy żyć zjednoczeni, być znakiem jedności i komunii, zwłaszcza w Polsce, w której tak bardzo potrzeba przestrzeni przyjaźni i otwartości - powiedział do wiernych bp Marek Szkudło.

Następnie hierarcha skupił się na roli wiary i rodziny w śląskiej tradycji. Podkreślił, że w regionie, gdzie krzyżują się różne języki, kultury i historyczne wpływy, wiara odgrywała kluczową rolę w utrzymaniu jedności i wartości. Podkreślił, że rodzina jest "życiodajnym źródłem wartości", a na Śląsku "od wieków zajmuje ona miejsce szczególne".

- W tradycyjnych domach panowały wartości, jak szacunek do starszych, pracowitość, wiara i solidarność. Rodzinność to nie przeżytek, ale życiodajne źródło wartości. W obliczu współczesnych zagrożeń, indywidualizmu, pośpiechu, rozluźnienia więzi, powrót do idei rodziny jako wspólnoty miłości i odpowiedzialności staje się potrzebą chwili - powiedział bp Marek Szkudło.

Następnie pielgrzymi uczestniczyli w Mszy Świętej pod przewodnictwem i z homilią abp. Józefa Kupnego i godzinie ewangelizacyjnej.

- Popatrzcie kochani ojcowie, możecie być takim znakiem nadziei. Nie jesteście znakiem nadziei, kiedy macie problem z alkoholem, kiedy wracacie pod wpływem alkoholu do domu, kiedy nie chcecie się leczyć, nie chcecie poddać się terapii. To wzgórze piekarskie, które upodobała sobie Maryja i na które zaprasza swoje dzieci jest znakiem nadziei. Polska, nasza ojczyzna, potrzebuje pojednania. Nie możemy z tym czekać do kolejnych wyborów prezydenckich, parlamentarnych. To pojednanie jest konieczne już dzisiaj! Dzisiaj musimy umieć podać sobie dłonie, musimy się pojednać wszyscy - mówił podczas homilii abp Kupny.

Później przeprowadzono nabożeństwo majowe pod przewodnictwem biskupa pomocniczego diecezji bielsko-żywieckiej Piotra Gregera, a o godz. 16:00 wyruszyła procesja do bazyliki piekarskiej.

Zobaczcie zdjęcia z pielgrzymki mężczyzn do Piekar Śląskich 2025.

Piekary Śląskie - duchowa stolica Śląska

Pielgrzymki stanowe do Piekar Śląskich mają długą i bogatą tradycję sięgającą lat 40. XX wieku. Piekary Śląskie nazywane są duchową stolicą Śląska, a Matka Boża Piekarska czczona jest jako Matka Miłości i Sprawiedliwości Społecznej.

Co roku kalwaryjskie wzgórze, by modlić się w swoich intencjach, w ostatnią niedzielę maja odwiedzają tysiące osób. Na przestrzeni lat, Kalwarię piekarską odwiedzały wybitne osobistości Kościoła, w tym kardynałowie Stefan Wyszyński, Franciszek Macharski i Józef Glemp. W latach 1965-1978, Słowo Boże głosił tu również Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II.

Śląsk Radio ESKA Google News