Dożynki miejskie w Jaworznie
Zgodnie z tradycją dożynki to święto ludowe połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie prac polowych i żniw. Zwyczaj ten sięga czasów przedchrześcijańskich, praktykowali go Słowianie oraz plemiona bałtyckie. Wówczas dożynki wypadały w okresie równonocy jesiennej, czyli w okolicy 23 września. Dziś święto łączone jest z obrzędami chrześcijańskimi i obchodzone zwykle na przełomie sierpnia i września.
W Jaworznie miejskie dożynki zostały zorganizowane w niedzielę 25 sierpnia. Świętowanie rozpoczęła uroczysta msza święta w Kolegiacie św. Wojciecha i św. Katarzyny. Po nabożeństwie uczestnicy przeszli w barwnym korowodzie ulicami Jaworzna, by na końcu dotrzeć na rynek. Tam czekała scena, którą zajęły zespoły ludowe - Dobrzanki, Jeziorczanki, Szczakowianki, Ciężkowianki, Byczynianki i Jelenianki. Później dla publiczności wystąpił zespół dziecięcy Jaworowe Ludki z ATElier Kultury w Jeleniu, w programie znalazł się również kocert kapeli Warasy.
Stoiska z lokalnymi przysmakami
Dla mieszkańców przygotowano dodatkowe atrakcje. Dużą uwagę przyciągnęła wystawa maszyn rolniczych, a także stoisko Jaworznickiego Koła Pszczelarzy, gdzie można było spróbować lokalnego miodu. Na rynku pojawiły się także dzieła pochodzące z pracowni haftu regionalnego, każdy chętny mógł się dowiedzieć, jak powstają tradycyjne hafty na gorsetach. Były też stragany Ogrodów Działkowych, Koła Łowieckiego „Kozioł” w Jaworznie oraz lokalnego oddziału Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych.
W wydarzeniu wzięli udział specjalni goście: prezydent Jaworzna Paweł Silbert, zastępca prezydenta Artur Dzikowski, senator Joanna Sekuła, poseł Waldemar Andzel oraz radni Sejmiku Województwa Śląskiego - Dariusz Starzycki i Paweł Bańkowski. Był obecny również przewodniczący rady miejskiej Michał Kirker i Danuta Dubiel, prezes Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych.