Pierwsza taka inwestycja w Polsce
Automatyczny parking na Tylnej Mariackiej w Katowicach to pierwszy tego typu parking w Polsce. Jego budowa zakończyła się w I kwartale 2023 r., teraz finalizowane są procedury związane z odbiorem technicznym inwestycji, co powinno nastąpić za kilka tygodni.
Trwa testowanie parkingu. Na powierzchni, gdzie zmieściłoby się nieco ponad 40 standardowych miejsc parkingowych, dzięki inwestycji będzie można pozostawić 240 pojazdów. To innowacyjne rozwiązanie pozwalające na maksymalnie efektywne zagospodarowanie niedużej przestrzeni w mieście o gęstej zabudowie.
Jak kierowca skorzysta z parkingu?
Parking składa się z dwóch zespołów – większy z 12 maszynami oraz mniejszy, zbudowany z osiem maszyn. Ich działanie polega na wykorzystywaniu systemu rotacyjnych dźwigów i przechowywania pojazdów na przeznaczonych do tego platformach. Są one umieszczone jedna nad drugą, a w zestawie o wysokości 17 metrów mieści się aż sześć poziomów, na których mogą być ustawione auta.
- Kierowca, który będzie chciał skorzystać z parkingu wjedzie na specjalną platformę. Maszyna już w sposób zupełnie zautomatyzowany przeniesie pojazd na odpowiedni poziom i umieści na zarezerwowanym miejscu. Odbiór samochodu wygląda analogicznie – po uiszczeniu opłaty i zeskanowaniu biletu maszyna automatycznie sprowadzi platformę, na której pozostawiony został samochód, do poziomu umożliwiającego odbiór pojazdu przez kierowcę - mówi nam Dawid Kwiecień, PR manager z Katowickiej Agencji Wydawniczej.
Będzie zainstalowany monitoring
Specjalny osprzęt, jak czujniki optyczne i światła ostrzegawcze, pomaga w prawidłowy sposób ustawić pojazd na platformie, podobnie jak ma to miejsce w przypadku korzystania z myjni automatycznej. Dzięki temu auto będzie mogło zostać w bezpieczny sposób umieszczone na platformie parkingowej.
Dodatkowo, automatyczny parking ma być objęty monitoringiem, a w przypadku kłopotów z zaparkowaniem, możliwe będzie skorzystanie ze wskazówek i pomocy obsługi, która będzie dostępna poprzez interkomy połączone z stanowiskiem obsługi zarządzającej zespołem maszyn.
Wartość inwestycji to niespełna 23 mln zł.