Ozonator z Politechniki Śląskiej pomoże w odkażaniu pomieszczeń medycznych

i

Autor: Politechnika Śląska w Gliwicach Ozonator z Politechniki Śląskiej pomoże w odkażaniu pomieszczeń medycznych

Ozonator z Politechniki Śląskiej pomoże w odkażaniu pomieszczeń medycznych

2020-06-16 16:44

Medycy w województwie śląskim zostaną wyposażeni w specjalistyczny ozonator zaprojektowany i wykonany na Politechnice Śląskiej. Urządzenie pozwala na szybszą, skuteczniejszą dezynfekcję pomieszczeń w placówkach medycznych, a także wnętrza karetek, tym samym przyczyniając się do zwalczania pandemii wirusa SARS-CoV-2.

Usuwają grzyby, wirusy i inne szkodliwe drobnoustroje – ozonatory które powstały na Politechnice Ślaskiej pozwalają na szybszą i skuteczniejszą dezynfekcję pomieszczeń w placówkach medycznych. Prototyp ozonatora wykonali naukowcy z Politechniki.

Ozonowanie umożliwia usunięcie mikroorganizmów z wybranych powierzchni, dokonując ich sterylizacji. – Ozonatorów możemy używać w warunkach domowych. Dosyć często ludzie mówią o ozonowaniu żywności, ubrań, pomieszczeń. Poza domem praktycznie wszędzie – to są przedszkola, żłobki, szkoły, szpitale, przychodnie – gdzie możemy mieć do czynienia z wirusem, z bakterią, pleśnią czy grzybem, możemy zastosować ozonator – zapewnia prof. Damian Gąsiorek z Wydziału Mechanicznego Technologicznego.

Do takich celów zostało również przeznaczone urządzenie przygotowane przez naukowców Politechniki Śląskiej. Prototyp ozonatora wykonali dr inż. Wojciech Danek, dr inż. Tomasz Machoczek oraz doktorant mgr inż. Sebastian Sławski, a prace wsparła firma APA. Zadbano o wszystkie możliwe aspekty, związane nie tylko z funkcjonalnością, ale także kształtem ozonatora oraz kosztem jego przygotowania. – Ozonatory zbudowane na naszym wydziale są tańsze niż te, które są dostępne na rynku. Jeden z nich został zbudowany dla ratowników, uczestniczących w akcji w Czernichowie – mówi prof. Anna Timofiejczuk, Dziekan Wydziału Mechanicznego Technologicznego. W planach jest produkcja serii 20 egzemplarzy.

Zaletą opracowanych urządzeń jest łatwość użytkowania. – Zasada działania ozonatora jest bardzo prosta. W przypadku tych urządzeń mamy w środku płytki ceramiczne i generator wysokiego napięcia. Podobnie jak podczas burzy dochodzi do wyładowań – tutaj krótkich, ale wysokonapięciowych, tzw. koronowych. W ten sposób do standardowej cząstki tlenu O2 dochodzi jeden atom tlenu, powodując, że mamy cząstkę O3. Wentylator wypycha z urządzenia cząstkę ozonu, a ona zaczyna krążyć wokół pomieszczenia, które ozonuje – wyjaśnia prof. D. Gąsiorek.

Politechnika Śląska od samego początku angażuje się w działania na rzecz walki z wirusem SARS-CoV-2, stając się wsparciem dla ośrodków medycznych. Na uczelni powstało wiele urządzeń, których przeznaczeniem jest wspomaganie środowiska medycznego i pozamedycznego w czasie epidemii. W maju odbył się pokaz prototypu robota asystującego w szpitalach zakaźnych. Wynalazek pozwoli na dowożenie koniecznych przedmiotów bezpośrednio do łóżka pacjenta, pomiar parametrów życiowych czyli temperatury  oraz komunikację z dyżurką lekarską poprzez zamontowany tablet.

Pomocna w zakresie prewencji zakażeń jest również brama odkażająca, która została doceniona w finale międzynarodowego konkursu HEALING SOLUTIONS FOR TOURISM CHALLENGE.  Innowacyjność charakteryzuje także respirator RespiSave, umożliwiający monitorowanie pacjenta zdalnie.

Robot, który może pomóc personelowi medycznemu
QUIZ: Rozpoznasz polskie miasta po jednym zdjęciu? Sprawdź!
Pytanie 1 z 20
Miasto ze zdjęcia to:
Kraków