Najmniejsze miasta na Śląsku. Dzielnice niektórych miast są większe

i

Autor: Google Maps Najmniejsze miasta na Śląsku. Dzielnice niektórych miast są większe

Nietypowy ranking

Oto najmniejsze miasta w Śląskiem. Lider maleńki, ale dumny jak księstwo

Są na Śląsku takie miasta, które swoją powierzchnią nie zajmują zbyt wiele miejsca. Mało tego - ich powierzchnia jest kilkukrotnie mniejsza od wielu dzielnic największych miast w naszym województwie.

Najmniejsze miasta w województwie Śląskim: są mniejsze niż dzielnice wielu miast

W województwie śląskim znajduje się wiele miast, miasteczek czy wsi. Jeśli chodzi o wskazanie tych największych miast, czy to pod względem liczby ludności a przede wszystkim powierzchni - z tym większych problemów nie ma. Bez zastanowienia wymieniamy Częstochowę, Katowice, Gliwice, Bielsko-Białą czy Rybnik. Gdyby jednak zapytać kogokolwiek o to, jakie miasta na Śląsku są najmniejsze, prawdopodobnie zapadnie cisza. 

Zacznijmy jednak od najważniejszych danych - wielkości samego województwa, które zajmuje powierzchnię 12 333,09 km kwadratowych, a jego liczba ludności wynosi 4 375 947 według ostatnich szacunków. Stolicą Górnego Śląska są Katowice, gdzie mieszka ponad 300 tys. osób, a jego powierzchnia obejmuje 164,64 km kw.

Największa dzielnica Katowic - Murcki, zajmuje powierzchnię 41,53 km kw. a mieszka w niej 5 796 osób. Najważniejszym punktem odniesienia jest jednak nie sama ludność, a właśnie powierzchnia dzielnicy, która w przypadku TOP 10 najmniejszych miast na Śląsku jest... większa od lidera jakieś 13 razy. Murcki zresztą mają też większą liczbę ludności od części najmniejszych miast w województwie śląskim. Sprawdźcie sami.

TOP 10 najmniejszych miast w województwie śląskim. GALERIA

Listen on Spreaker.