Ekstremalna burza z wyładowaniami atmosferycznymi

i

Autor: pixabay

Ostrzeżenie

Ostrzeżenie IMGW przed ekstremalnymi zjawiskami. Możliwa powódź błyskawiczna

2024-05-22 7:34

Ekstremalne zjawiska pogodowe spodziewane są w środę 22 maja na terenie przeważającej części Polski. IMGW ostrzega przed burzami 2. stopnia, które mają się pojawić głównie w pasie od Gorzowa Wielkopolskiego przez Poznań, Kalisz, Częstochowę, Katowice, Kielce, Kraków i Przemyśl.

Ostrzeżenie przed burzami 2. stopnia wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej dla zachodniej, środkowej i południowo-wschodniej Polski. Ekstremalne burze pojawią się w godzinach przedpołudniowych i mają występować do wieczora. W czasie nawałnicy może spaść nawet 50 mm wody na m2, co oznacza realną groźbę wystąpienia powodzi błyskawicznej takiej jak w Gnieźnie. 

Gdzie jest burza w Polsce?

IMGW szczegółowo podaje w ostrzeżeniu miejsca, w których w środę, 22 maja, może się pojawić burza wraz z silnymi wyładowaniami atmosferycznymi, intensywnym opadem deszczu i gradu oraz porywistym wiatrem dochodzącym do 90 km/h. Prawdopodobieństwo wystąpienia burzy określono na 90 proc. w rejonach okolic takich miast, jak: Gorzów Wielkopolski, Zielona Góra, Poznań, Leszno, Konin, Kalisz, Łódź, Piotrków Trybunalski, Częstochowa, Opole, Gliwice, Dąbrowa Górnicza, Sosnowiec, Katowice, Kielce, radom, Kraków, Bielsko-Biała, Tarnów, Nowy Sącz, Zamość, Przemyśl.

Tak wyglądało po gradobiciu w Gnieźnie

Zobacz zdjęcia

Czym jest powódź błyskawiczna

Z powodu niskiej prędkości przemieszczenia się burz oraz dużej akumulacji wilgoci w atmosferze (parametr PWAT 35-40 mm) w kilku przypadkach mogą pojawić się nawalne opady, a w konsekwencji zalania i podtopienia, a nawet powódź błyskawiczna (flash flood) na obszarach górskich i zurbanizowanych. W północnej części strefy zagrożenia może wystąpić także opad gradu do 3 cm oraz silniejsze porywy wiatru do ok. 80-90 km/h. Burze możliwe będą przez cały okres obowiązywania prognozy, lecz największej aktywności należy spodziewać się w godzinach popołudniowych i wieczornych.

Zobacz efekty powodzi błyskawicznej na Śląsku

Potężna burza na Śląsku

Łowcy burz szczegółowo opisali możliwe ekstremalne zjawiska, jakie towarzyszyć będą burzom na Śląsku.

Rozwój pojedynczych burz będzie możliwy już w godzinach porannych, a z biegiem godzin zjawisk będzie przybywać.  Początkowo burze przybiorą formę niezorganizowanych komórek burzowych, które po południu mogą zorganizować się w formację wielokomórkową. Niewykluczone jest powstanie systemu training storms. W takim przypadku nad jedną miejscowością może przejść kilka rdzeni opadowych.

Przed czym ostrzega IMGW?

Podczas przechodzenia burz należy spodziewać się następujących zjawisk współtowarzyszących:

  • Opadów gradu o średnicy do 3 cm,
  • Ulewnych i nawalnych opadów deszczu (30-40 mm, lokalnie >40 mm)
  • Porywów wiatru do ok. 70 km/h, możliwe pojedyncze przypadki do ok. 90 km/h,
  • Niewykluczone wystąpienie słabej trąby powietrznej (landspout, niezwiązanej z mezocyklonem)

Śląskie dyktando QUIZ Sprawdź, czy umiesz pisać po śląsku

Pytanie 1 z 11
Jak napisać po śląsku: Czy Ty się nie wstydzisz opowiadać, że język śląski nie istnieje?