Ostatnie pożegnanie Kai Mireckiej-Ploss. Uroczystości pogrzebowe w rocznicę urodzin zmarłej

i

Autor: Wojewoda Śląski/Facebook

Wiadomości

Ostatnie pożegnanie Kai Mireckiej-Ploss. Uroczystości pogrzebowe w rocznicę urodzin zmarłej

W czwartek 12 września w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nakle Śląskim odbyły się uroczystości pogrzebowe Kai Mireckiej-Ploss. Prochy działaczki społecznej, pisarki i przedstawicielki amerykańskiej Polonii spoczęły na cmentarzu komunalnym w Nakle Śląskim w gminie Świerklaniec.

Uroczystości Pogrzebowe Kai Mireckiej-Ploss

Kaia Mirecka-Ploss zmarła 13 lipca 2023 roku w Stanach Zjednoczonych, gdzie mieszkała od 1966 r. Miała 98 lat. Jej wolą było spocząć w miejscu, gdzie się wychowywała - w Nakle Śląskim. Była honorową obywatelką Gminy Świerklaniec oraz patronką Szkoły Podstawowej im. Kai Mireckiej w Nakle Śląskim.

Uroczystości pogrzebowe zaplanowano w setną rocznicę urodzin Kai Mireckiej-Ploss. Miały one charakter państwowy. W ostatnim pożegnaniu uczestniczyli przedstawiciele lokalnej społeczności, władz oraz wojskowa asysta honorowa.

- Dzisiaj zatacza koło historia życia pani Kai. Tu, w Nakle, stawiała pierwsze kroki, tutaj w setną rocznicę jej urodzin, po długiej pielgrzymce po ziemi, oddajemy ją na nowo Matce Ziemi. Było to jej wielkim pragnieniem, wielokrotnie o tym wspominała, przypominała, że chce tutaj, na tej śląskiej ziemi, spocząć - powiedział ks. Eugeniusz Bill, proboszcz miejscowej parafiipodczas uroczystości żałobnej.

Jak wspomniał, wizyty Kai Mireckiej-Ploss w Nakle Śląksim zawsze były pełne radości i pogody ducha. Była dumna, ze miejscowa skzoła nosi jej imię i cieszyła się pasując dzieci na uczniów. Nieustannie interesowały ją sprawy dotyczące Nakła.

- Była wyjątkową osobą, przeszła piekło życia w czasie II wojny światowej, potem w czasach komunizmu, ażeby doświadczyć lepszego życia na amerykańskiej ziemi. Była osobą nadziei, osobą radości - dodał ks. Bocianowski.

Podczas uroczystości głos zabrał również dyrektor Szkoły Podstawowej im. Kai Mireckiej w Nakle Śląskim, Krzysztof Kozak, który przypomniał największe dokonania i wydarzenia w życiu zmarłej oraz podkreślił jej zasługi.

- Zachowamy cię we wdzięcznej pamięci, dziękujemy, że nas inspirowałaś i zostawiłaś w swoim testamencie niezwykłe motto: Wszystko w twoich rękach. Dziękujemy – powiedział.

Przed nabożeństwem pogrzebowym przy wejściu do kościoła wystawiona została księga kondolencyjna. Jak informuje Urząd Gminy w Świerklańcu, mieszkańcy będą mieli możliwość dokonania wpisu do księgi także w Urzędzie Gminy Świerklaniec w dniach od 13 do 20 września w godzinach pracy urzędu.

Zobaczcie zdjęcia z uroczystości pogrzebowych.

Kim była Kaia Mirecka-Ploss?

Kaia Mirecka-Ploss urodziła się 12 września 1924 r. w Piekarach Śląskich jako Hanna Adela Czech, ale dzieciństwo spędziła w Nakle Śląskim. Po zajęciu Śląska przez Niemców trafiła do obozu dla nieletnich w Landsbergu. Lata powojenne spędziła w Anglii, gdzie zdobyła magistra Działu Mody, a następnie w Niemczech obroniła doktorat. W 1957 roku wróciła do Polski i pracowała jako projektantka mody. Była inicjatorka założenia firmy Mody Polskiej.

W 1965 roku została aresztowana po odmowie współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa. Na wolność wyszła po dwóch miesiącach i zdecydowała o opuszczeniu granic Polski. W 1989 objęła funkcję prezesa Amerykańskiej Rady Kultury Polskiej, a dwa lata później została dyrektorem wykonawczym Amerykańskiego Centrum Kultury Polskiej w Waszyngtonie. Tam urządziła Gabinet Profesora Jana Karskiego oraz stworzyła stypendium jego imienia.

Angażowała się również w działalność charytatywną - m.in. prowadziła fundacje „Dzieci Śląska” i wspierała szkołę w Nakle Śląskim, której stała się patronką. Z własnych środków urządziła wakacje w Stanach Zjednoczonych dla ponad dwustu dzieci ze Śląska, w tym sierot po górnikach zabitych w katastrofie w kopalni Halemba. Przez wiele lat współpracowała z Fundacją Jolanty Kwaśniewskiej "Porozumienie bez Barier". Była Damą Orderu Uśmiechu oraz była odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Kaia Mirecka-Ploss jest również autorką kilku książek: "Kobieta, która widziała za dużo", "Droga przez most", "Jan Karski - człowiek, któremu powiedziałam prawdę", "The Emperor of Madagascar and Other Polish Profiles and Stories".

Listen on Spreaker.