Stadion przy ul. Bukowej w Katowicach służył GKS-owi Katowice przez wiele lat

i

Autor: GKS Katowice (Facebook)

Sport

Ostatnie chwile "Bukowej" uwieczni jubileuszowy film. Czy stadion będzie świadkiem powrotu GieKSy do Ekstraklasy?

W tym roku GKS Katowice obchodzi 60-lecie istnienia. Świętowanie okrągłego jubileuszu rozłożono na raty i odbywa się na różne sposoby. Od początku roku sportowcy wszystkich sekcji GieKSy występują w okolicznościowych koszulkach. Za nami jest także jubileuszowy mecz i uroczysta gala. A przed nami - wyjątkowa premiera.

GKS Katowice obchodzi 60-lecie istnienia 

GKS Katowice nawiązał współpracę z firmą produkcyjną Keep Rollin', która otrzymała zadanie stworzenia dokumentu na temat Stadionu Miejskiego przy ul. Bukowej. Wcześniej firma wyprodukowała film "Dekada GieKSy", w którym przypomniano największe sukcesy sportowe piłkarzy z przełomu lat 80. i 90.

Poniżej można zobaczyć film "Dekada GieKSy":

Film upamiętni wieloletnią historię stadionu na Bukowej

Tymczasem w filmie "Bukowa" historia klubu zostanie przedstawiona z zupełnie nowej perspektywy. Pewne jest, że pojawią się tam kadry z kibicami na trybunach oraz sportowcami na boisku. Zdjęcia do meczu zrealizowano m.in. podczas meczu GKS-u Katowice z Wisłą Kraków.

W Katowicach powstaje nowy stadion GieKSy

Produkcja ta będzie swoistym pożegnaniem z "Bukową", bowiem na finiszu jest budowa nowego stadionu. Obiekt powstaje przy ul. Upadowej w okolicach Załęskiej Hałdy i ma pomieścić na krytych trybunach blisko 15 tys. widzów.

Stadion docelowo będzie służyć zarówno męskiej, jak i damskiej drużynie piłkarskie. Ponadto obok stanie hala sportowa, z której korzystać będą m.in. siatkarze. Całość będzie kosztować ponad 290 mln zł.

Zgodnie z zapowiedziami miasta, prace budowalne powinny się zakończyć jeszcze w tym roku. Co oznacza, że GieKSa na nowym boisku zagra dopiero wiosną przyszłego roku.

Nowy stadion GKS Katowice

Zobacz zdjęcia z czerwca

Czy stadion na Bukowej pojawi się w Ekstraklasie? 

Pozostaje pytanie: "Co z rundą jesienną?", które jest zasadne szczególnie w kontekście niedzielnego sukcesu GKS-u. Piłkarze wygrali mecz z Arką Gdynia, czym zagwarantowali sobie powrót po 19 latach do Ekstraklasy. A Ekstraklasa jak to Ekstraklasa - ma swoje wymagania licencyjne. Czy stadion na Bukowej je spełnia?

Najwyraźniej tak, bowiem GKS Katowice "otrzymał licencję upoważniającą Klub do uczestnictwa w rozgrywkach PKO BP Ekstraklasy w sezonie 2024/2025 z nadzorem sportowym, infrastrukturalnym oraz z zakresu personelu i administracji". Co więcej, GieKSa dysponuje także licencją upoważniającą do uczestnictwa w rozgrywkach Orlen Ekstraligi kobiet oraz w rozrywkach klubowych UEFA w sezonie 2024/2025.

Jak przyznał w rozmowie z "Eską" Michał Kajzerek, rzecznik prasowy GKS-u Katowice, stary stadion czeka kilka poprawek. Kierownictwo klubu ma nadzieję, że wszystko uda się naprawić do końca czerwca. Tymczasem premierę filmu o roboczym tytule "Bukowa" zaplanowano na późną jesień tego roku. Partnerem tego projektu jest Fundacja Lotto.

Zobacz zdjęcia z historycznego zwycięstwa GKS-u Katowice nad Arką Gdynia