Lekarze ze szpitala św. Barbary wykorzystują osierdzie wołowe do leczenia miażdżycy

i

Autor: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 5 im. św. Barbary (Facebook)

Zdrowie

Osierdzie wołowe pomaga w leczeniu miażdżycy. Tak leczą w szpitalu św. Barbary w Sosnowcu

2025-01-10 9:10

Lekarze ze szpitala św. Barbary stosują nowatorskie rozwiązanie do leczenia miażdżycy. Zamiast wszczepić pacjentowi protezę naczyniową z tworzywa sztucznego, stosują materiał z osierdzia wołowego. Dzięki wykonanej w ten sposób rekonstrukcji szanse na ryzyko infekcji maleją, a szanse na zachowanie kończyny rosną.

Co to jest miażdżyca? 

Lekarze z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu wykorzystują nowatorską metodę do leczenia miażdżycy. Miażdżyca to choroba przewlekła, cywilizacyjna. W chorych pacjentów złogi tłuszczowe gromadzą się w ścianach naczyń krwionośnych. Blaszka miażdżycowa blokuje przepływ krwi, co w konsekwencji prowadzi do niedokrwienia kończyny. Szacuje się, że ponad sześć milionów Polaków jest zagrożonych tą chorobą. 

Obecnie nie ma na rynku skutecznych leków na miażdżycę. Farmaceutykami nie można jej wyleczyć, ale można zwolnić jej rozwój. Przede wszystkim trzeba zmienić tryb życia na zdrowy. Pacjent musi rzucić palenie, stosować odpowiednią dietę i zwiększyć aktywność fizyczną. Osoby ze zbyt wysokim stężeniem cholesterolu w pierwszej kolejności powinny uregulować jego poziom.

Nowy sprzęt w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu

Śląsk Radio ESKA Google News
Autor:

Skuteczna metoda leczenia miażdżycy w sosnowieckim szpitalu

Istnieją też inne metody leczenia miażdżycy. Należy do nich chirurgiczne usunięcie blaszki miażdżycowej, poszerzenie naczynia z założeniem stentu oraz by-passy. Jedną z możliwości jest wszczepienie protezy naczyniowej w celu zastąpienia naturalnego naczynia krwionośnego.

Sytuacja się komplikuje, gdy taka proteza się nie przyjmuje albo np. doszło do infekcji. Wtedy ratunkiem okazuje się materiał biologiczny. Najlepszym jest nasz własny, ale gdy nie można go zastosować z powodu zaawansowanych zmian miażdżycowych, wykonuje się rekonstrukcję naczyniową materiałem z osierdzia wołowego, oczywiście specjalnie przygotowanego. Pozwala to na „uszycie” naczynia dla danego pacjenta. Takie rozwiązanie od niedawna stosują nasi chirurdzy naczyniowi – mówi Anna Ginał, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu.

Jak podkreśla, zastosowanie materiału biologicznego pozwala zwiększyć szansę obrony organizmu przed ewentualną infekcją. A infekcja układu naczyniowego jest niezwykle groźna - mówiąc inaczej to infekcja uogólniona, czyli sepsa, która może prowadzić nawet do śmierci. Dlatego materiał biologiczny ma ogromną przewagę nad protezami z tworzyw syntetycznych. 

Takie działania z wykorzystaniem materiału biologicznego często stanowią ostatnią deskę ratunku i rekonstrukcja naczyniowa może naprawdę przynieść bardzo dobre rezultaty – wyjaśnia prof. Damian Ziaja, kierownik Oddziału Chirurgii Naczyń w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu.