Daniel Obajtek

i

Autor: Art Service

Elektrownia jądrowa w woj. śląskim

Orlen chce wybudować w woj. śląskim reaktor jądrowy. Podano wstępne lokalizacje

2023-04-17 12:58

Prezes Orlenu Daniel Obajtek w poniedziałek, 17 kwietnia 2023 r., ogłosił siedem wstępnych lokalizacji, w których spółka Orlen Synthos Green Energy mogłaby zbudować reaktory BWRX-300 projektu GE Hitachi. Amerykanie chcą dofinansować budowę kwotą 4 mld dolarów.

Na konferencji prezes PKN Orlen Daniel Obajtek wskazał 7 wstępnych lokalizacji, w których miałyby pojawić się małe modułowe reaktory jądrowe BWRX-300.

Gdzie powstaną elektrownie jądrowe Orlen?

Wskazano wstępne lokalizacje, które znajdują się w pobliżu:

  • Ostrołęki,
  • Włocławka,
  • Stawów Monowskich koło Oświęcimia,
  • Dąbrowy Górniczej,
  • Nowej Huty,
  • Specjalnej Strefy Ekonomicznej Tarnobrzeg – Stalowa Wola,
  • okolic Warszawy.

Przedstawiając lokalizacje prezes PKN Orlen Daniel Obajtek podkreślił, że po potwierdzeniu badaniami potencjału tych miejsc, priorytetem będzie zaproszenie do dialogu lokalnych społeczności w każdej lokalizacji. Dopiero po osiągnięciu porozumienia podjęte zostaną decyzje o realizacji inwestycji. Wytypowane lokalizacje mają być poddane co najmniej dwuletnim badaniom.

Nie są to jedyne lokalizacje małych elektrowni jądrowych w Polsce. Obajtek dodał, że kolejne wstępne lokalizacje zostaną podane pod koniec roku.

4 mld na elektrownie jądrowe od Amerykanów

List intencyjny z EXIM Bankiem mówi o 3 mld dolarów finansowania projektu, natomiast list z DFC (Development Finance Corporation) - o możliwości wsparcia 1 mld dolarów budowy dwóch pierwszych elektrowni z reaktorami BWRX-300, zaprojektowanym przez firmę GE Hitachi Nuclear Energy (GEH).

Polska potrzebuje nowych rozwiązań energetycznych, by ochronić się przez wpływami Rosji, by spełnić zobowiązania klimatyczne i napędzać rozwój gospodarki. Firma GE Hitachi to zaufany partner, który może dostarczyć takich rozwiązań - ocenił ambasador USA Mark Brzezinski.

Prezes Orlenu zwrócił uwagę, ze Polska będzie drugim państwem po Kanadzie, gdzie powstanie reaktor SMR (mały modułowy reaktor jądrowy). - Myślę, że ten reaktor powstanie na przełomie 2028-2029. To jest dobra informacja dla całej gospodarki. To jest bardzo szybkie tempo - ocenił Obajtek. Zaznaczył, że małe reaktory nie wykluczają inwestycji w duży reaktor. - To jest energetyka jądrowa, która się uzupełnia. Można to szybko budować - dodał Obajtek.