Dzięki większej powierzchni ogródków restauratorom łatwiej będzie dostosować się do obowiązujących w związku z epidemią zasad bezpieczeństwa.
- Od 18 maja restauracje i kawiarnie mogą działać zarówno wewnątrz, jak i w formie ogródków letnich, pod warunkiem przestrzegania w nich takich zasad, jak np. 1,5 m odległości od krańca blatu jednego stolika do krańca blatu drugiego. W lokalach można korzystać tylko z jednorazowych sztućców, schowane mają być wszelkie dodatki jak cukier, serwetki czy wazoniki. Wymagana jest również dezynfekcja rąk przy wejściu na teren lokalu, osoby stojące w kolejce powinny zachować 2-metrowy dystans - mówi Ewa Grudniok, rzeczniczka tyskiego Urzędu Miasta.
Do zadań właścicieli lokal gastronomicznych należy ustalenie i kontrola maksymalnej liczby gości, która w danym momencie może przebywać w lokalu. Obsługa powinna natomiast zadbać o dezynfekcję stolików.
Większe ogródki pozwolą restauratorom przyjąć jednorazowo większą liczbę gości, a to oznacza większy zysk. Szczególnie, że stawki za zajęcie terenu miejskiego pod ogródki kawiarniane nie wzrosną. W ten sposób miasto chce wesprzeć działających na terenie Tychów przedsiębiorców.
- Bezpieczeństwo mieszkańców oraz gości, którzy odwiedzają nasze miasto jest dla nas priorytetem. Dlatego chcemy stworzyć takie warunki, aby można było bezpiecznie korzystać z oferty tyskich restauratorów, m.in. z zachowaniem większych niż normalnie odległości pomiędzy gośćmi – mówi Andrzej Dziuba – prezydent Tychów.
Restauratorzy, który chcą powiększyć metraż swojego ogródka powinni złożyć wniosek do administratora, z którym mają zawartą umowę (MZUIM, MZBM lub Wydział Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Tychy). Miasto szacuje, że takich lokali jest około 30. Każdy wniosek będzie rozpatrywany indywidualnie.