Oto odnowione kamienice na ul. Mickiewicza w Bytomiu
Ulica Mickiewicza jest położona w centrum Bytomia. Może nie w tym najbardziej ścisłym, gdyż patrząc na mapę widzimy ją ciut na uboczu. Na pewno jednak warto ją odwiedzić. Zwłaszcza teraz, kiedy dobiegły końca prace związane z remontem dziesięciu kamienic. Rusztowania zniknęły, więc można już bez żadnych przeszkód podziwiać efekty prac. A te zdecydowanie robią wrażenie. Polecamy więc spacer, aby z bliska się o tym przekonać.
Starannie zaplanowana architektura w ostatnich latach odeszła trochę w zapomnienie. Na szczęście o potencjale tej ulicy pamiętali sami mieszkańcy, którzy zapał przekuli w odpowiednie działania.
- Aktualizacja Gminnego Programu Rewitalizacja dała możliwość ubiegania się o unijne pieniądze także podmiotom niezależnym od miasta, w tym wspólnotom mieszkaniowym, które dzięki dofinansowaniu mogły wyremontować elewacje, klatki schodowe i oficyny - przypomina Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.
Tak prezentują się wyremontowane kamienice:
Bogactwa architektury udało się więc odkurzyć. Dlatego też dla miłośników architektonicznych perełek spacer po ul. Mickiewicza w Bytomiu będzie nie lada gratką. Można tu bowiem zobaczyć chociażby narożną kamienica przy ul. Mickiewicza 11/Orląt Lwowskich, która powstała na początku ubiegłego wieku.
Nie można nie wspomnieć o budynku zlokalizowanym przy numerze 19, gdyż podczas prac odsłonięte zostały zdobienia w szmaragdowym kolorze. Ponadto nową elewację frontową zyskała kamienica przy ul. Mickiewicza 18/Orląt Lwowskich 5a.
Nie zapomniano także o eklektycznej kamienicy z 1906 roku przy ul. Mickiewicza 21. Wypiękniała również sąsiadująca z nią modernistyczna kamienica pod numerem 23 (wybudowana osiem lat później, w 1914).
Ponadto od razu uwagę zwraca elewacja neorenesansowej kamienicy (numer 10), której elementy ceglane zostały wyczyszczone chemicznie. Części wspólne, jak informuje miasto, remontowane były także przy ul. Mickiewicza 5 oraz urokliwej secesyjnej kamienicy pod numerem 12.
Kolejnym budynkiem po remoncie jest narożna kamienica przy ul. Mickiewicza 38 i Powstańców Śląskich 5 z 1904 roku, za którą odpowiada Franz Emanuel Neumann. Remontu doczekała się także eklektyczna kamienica przy ul. Mickiewicza 16.
Przypomnijmy, że projekt zakładający rewitalizację ul. Mickiewicza i okolic, został w 2019 roku wpisany do zaktualizowanego Gminnego Programu Rewitalizacji Bytom 2020. Oprócz modernizacji kamienic, powstają w tym miejscu chociażby nowe nawierzchnie chodników. Nie zabraknie nowych nasadzeń, zagospodarowane zostaną także zaniedbane wcześniej przestrzenie.
Inwestycja ta jest realizowana zgodnie z ustaleniami, które zostały wypracowane w trakcie konsultacji społecznych z mieszkańcami ul. Mickiewicza i okolic.
Wartość całego projektu związanego z rewitalizacją wynosi ponad 10,6 mln zł, z czego dofinansowanie ze środków unijnych to 8,7 mln zł