Oddział anestezjologii i intensywnej terapii w szpitalu w Rudzie Śląskiej wciąż nie wznowił działalności

i

Autor: Szpital Miejski w Rudzie Śląskiej/Facebook

Oddział anestezjologii i intensywnej terapii w szpitalu w Rudzie Śląskiej wciąż nie wznowił działalności

2023-02-07 15:35

Oddział anestezjologii i intensywnej terapii w rudzkim szpitalu dalej nie działa. Wznowienie działalności miało nastąpić, ale do tego - na razie - nie doszło. - Szpital podejmuje w dalszym ciągu działania w celu pozyskania kadry lekarskiej - informuje Ewa Krych, prezes zarządu.

Jeden z oddziałów w rudzkim szpitalu od stycznia jest zawieszony

Na początku tego roku zawieszona została działalność oddziału anestezjologii i intensywnej terapii w Szpitalu Miejskim w Rudzie Śląskiej. Pod koniec stycznia rudzki magistrat informował na swojej stronie, że w lutym oddział zacznie znowu w pełnym zakresie działać. Tak się jednak nie stało. 

- Szpital podejmuje w dalszym ciągu działania w celu pozyskania kadry lekarskiej. Oprócz przeprowadzonych procedur konkursowych podejmowane były rozmowy z personelem lekarskim w celu zawarcia umów o pracę. Rozmowy zakończyły się niepomyślnie z powodu ograniczonych możliwości finansowych szpitala - czytamy w komunikacie dostępnym na stronie szpitala, za który odpowiada Ewa Krych, prezes zarządu. 

Szpital - tak jak zostało wspomniane - przeprowadził procedury konkursowe na zabezpieczenie udzielania świadczeń zdrowotnych, ale nie zabezpieczają one w pełni świadczeń w zakresie intensywnej terapii. 

Placówka przygotowuje się więc do kolejnej procedury. - Na dzień dzisiejszy nie jest możliwe zawarcie umów z pominięciem procedury konkursowej ze względu na obowiązujące przepisy tj. Ustawy o działalności leczniczej oraz Ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych - dodaje Krych. 

- Od dnia 1 stycznia 2023, czyli momentu zawieszenia oddziału anestezjologii i intensywnej terapii hospitalizacji w ramach tego oddziału wymagał jeden pacjent, który został przekazany do innej placówki z którą szpital ma podpisaną umowę - dodaje, w komunikacie, Ewa Krych, prezes zarządu. 

Do czasu ponownego uruchomienia oddziału w Rudzie Śląskiej pacjentów, wymagających opieki, zabezpieczają placówki w Zabrzu i Bytomiu. 

Problemy finansowe szpitala

Szpital w Rudzie Śląskiej boryka się z problemami finansowymi. Dlatego też nie tak dawno magistrat przekazał 6 mln zł, aby utrzymać płynność finansową spółki. Środki zostały jednak przeznaczone na spłatę zaległości, a nie na bieżącą działalność, w tym uruchomienie wspomnianego oddziału. 

We wrześniu ubiegłego roku Rada Miasta uchwaliła podwyższenie kapitału szpitala o 8,5 mln zł. Środki umożliwiły spłatę części zobowiązań wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Urzędu Skarbowego, zapłatę rat podatku od nieruchomości, a także częściowe zabezpieczenie środków na spłatę kredytu odnawialnego.