Wiadomości

Obwodnica Poręby i Zawiercia: Koniec utrudnień. Kiedy kierowcy pojadą nową trasą?

2025-04-02 6:56

Kierowcy jadący ze Śląska w stronę Kielc mogą odetchnąć z ulgą. Budowa obwodnicy Poręby i Zawiercia dobiega końca. Już wkrótce ominą zakorkowane centra miast, korzystając z wygodnej, dwujezdniowej drogi. Sprawdź, kiedy planowane jest otwarcie i jak zmieni się organizacja ruchu w związku z postępem prac. Inwestycja za ponad 414 milionów złotych ma na celu poprawę bezpieczeństwa i komfortu podróży.

Obwodnica Poręby i Zawiercia: Kiedy koniec utrudnień?

Budowa obwodnicy Poręby i Zawiercia wkracza w decydującą fazę. Od 31 marca 2025 roku wprowadzono kolejny etap tymczasowej organizacji ruchu na drodze krajowej nr 78. Zmiany objęły odcinek od skrzyżowania z DW 796 do ul. Oleśnickiego.

Dla kierowców jadących w kierunku Siewierza udostępniona została jezdnia lewa. Przejazd w kierunku Zawiercia odbywa się na dotychczasowych zasadach. Ruch w obu kierunkach odbywa się skrajnymi pasami ruchu. Wprowadzona zmiana umożliwi wykonanie robót wykończeniowych branży drogowej i mostowej w rejonie przejścia dla zwierząt i oraz skrzyżowań z drogą DW 796 i ulicą Oleśnickiego.

Koniec utrudnień i oddanie do użytku obwodnicy Poręby i Zawiercia przewidziano na 25 kwietnia. Na majówkę ze Śląska na Jurę pojedziemy już nową trasą!

Szczegóły inwestycji: Co wiemy o obwodnicy?

Inwestycja obejmuje budowę obwodnicy Poręby i Zawiercia w ciągu DK78, podzielonej na dwa odcinki:

  • Odcinek I: Siewierz – Poręba – Zawiercie (Kromołów) – od km 105+836 do km 122+500
  • Odcinek II: odcinek w m. Zawiercie (Kromołów – Żerkowice) – od km 122+500 do km 130+135

Pod koniec kwietnia oddany będzie odcinek I obwodnicy o długości 16,664 km, w ciągu DK 78 biegnący przez Siewierz, Porębę do Zawierciańskiej dzielnicy Kromołów.

Inwestycja realizowana jest w systemie „Projektuj i buduj”. Wykonawca miał 34 miesiące na jej realizację. Przygotował niezbędne opracowania projektowe, uzgodnienia, pozwolenia, zezwolenia, decyzje niezbędne dla wykonania kontraktu, oraz zrealizował roboty budowlane.

Zobacz zdjęcia lotnicze z budowy obwodnicy Poręby i Zawiercia

Jak obwodnica Poręby i Zawiercia zmieni region?

Obwodnica Poręby i Zawiercia pobiegnie wzdłuż DK78 przez powiaty będziński i zawierciański oraz przez miejscowości Siewierz, Poręba, Łazy, Zawiercie i Ogrodzieniec. Dwujezdniowa droga połączy się z funkcjonującą już obwodnicą Siewierza.

DK78 komunikuje sąsiadujące miejscowości m.in. z Międzynarodowym Portem Lotniczym Katowice w Pyrzowicach. Umożliwi ominięcie zatłoczonych centrów miast, a tym samym poprawę warunków życia mieszkańców. Zredukuje uciążliwości powodowane ruchem samochodowym - głównie pojazdów ciężarowych.

Śląsk Radio ESKA Google News

Realizacja inwestycji wpłynie na poprawę stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego, dzięki wyprowadzeniu ruchu tranzytowego poza obszar zabudowany. Przeniesienie części ruchu, szczególnie pojazdów ciężkich, poza obszar miejskiej zabudowy wpłynie na uspokojenie ruchu na sieci istniejącej. Budowa umożliwi skierowanie ruchu tranzytowego na drogę parametrach technicznych zapewniających wysoki stopień bezpieczeństwa oraz wyeliminuje występowanie kolizji i wypadków, których przyczyną było wymuszanie pierwszeństwa na skrzyżowaniach z ruchem lokalnym - informuje katowicki oddział GDDKiA.

Obwodnica Poręby i Zawiercia: kosztowna inwestycja

  • Data podpisania umowy z Konsultantem: 26.02.2020 r.
  • Data podpisania umowy z Wykonawcą: 23.12.2019 r.
  • Rozpoczęcie robót: Marzec 2022 r.
  • Okres budowy: 23 miesiące oraz 358 dni i 179 (łącznie 537 dni) (bez wyłączenia okresów zimowych)
  • Zakończenie robót przewidywane na: 25.04.2025 r.
  • Wartość Kontraktu brutto: 414 708 742,10 zł
Quiz o znakach drogowych. Jeśli masz prawo jazdy, wstyd nie znać odpowiedzi!
Pytanie 1 z 12
Co oznacza ten znak drogowy?
znaki drogowe