Nowy Wełnowiec powstanie między aleją Wojciecha Korfantego a ulicą Konduktorską w Katowicach, na terenie dawnych Zakładów Metalurgicznych Silesia. Mowa o 30 hektarach, na których inwestor planuje prawie 300 tys. m kw. zabudowy o funkcjach mieszkaniowych, usługowo-handlowych, gastronomicznych, edukacyjnych i rozrywkowych.
Z tych 30 hektarów aż 10 ma zająć zieleń. Będzie to możliwe dzięki przeniesieniu rychu samochodowego pod ziemię. Zgodnie z koncepcją wokół dzielnicy powstanie układ drogowy prowadzący do podziemnych garaży. Tymczasem na powierzchni powstaną zielone przestrzenie, place, deptaki i drogi rowerowe. Przewidziano jedynie naziemne dojazdy awaryjne dla służb. Centrum dzielnicy ma być park o powierzchni 4 ha.
W Nowym Wełnowcu dominować będzie zabudowa kwartałowa. Układ urbanistyczny zakłada otwarcie na sąsiednie tereny, aby stworzyć spójną tkankę miejską z dostępem do usług, transportu publicznego etc. W koncepcji wzięto pod uwagę m.in. odnawialne źródła energii i ekologiczne rozwiązania dot. retencji. Do ciekawszych rozwiązań zaliczyć należy gospodarkę odpadami. Śmieci z wyznaczonych kwartałów mają trafiać do centralnego śmietnika dzięki systemowi pneumatycznemu. Co w skrócie oznacza, że wiaty śmietnikowe znikną całkowicie z powierzchni ziemi.
Nowy Wełnowiec, czyli nowa dzielnica Katowic. Zobacz wizualizacje
Rekultywacja terenu po dawnej hucie cynku
Dużym problemem dla projektantów jest fakt ulokowania inwestycji na terenie dawnej huty cynku. Wyniki badań przeprowadzonych w latach 2018-2022 wskazują na znikomą wymywalność metali w glebir, co oznacza, że nie przechodzą one do wód deszczowych. Nie wykazano też właściwości ekotoksycznych i promieniotwórczych materiału. Niemniej, aby Nowy Wełnowiec mógł powstać, trzeba będzie w pierwszej kolejności zająć się odpadami przemysłowymi, które tam zalegają.
Podczas konferencji prasowej Arkadiusz Primus, prezes spółki Investeko odpowiedzialnej za rekultywację terenu wskazał, że pozostałości hałdy to 1,1 mln m sześc., z czego ok. 40 proc. stanowią odpady budowlane. Część nasypów ma zostać przetworzona na terenie inwestycji, a część wywieziona do miejsc odzysku lub unieszkodliwiania.
Kiedy powstanie Nowy Wełnowiec?
Inwestycja będzie prowadzona etapami. W pierwszej kolejności zrewitalizowany zostanie budynek dawnej hutniczej kompresorowni, gdzie powstanie miejsce spotkań. Grupa planuje oddać go do użytku na początku 2026 roku. Wówczas rozpocznie się też budowa pierwszej części dzielnicy, która powinna być gotowa w 2028 roku. Mowa o pow. 7 ha u zbiegu al. Wojciecha Korfantego i ul. Konduktorskiej, gdzie zaplanowano 95 tys. m kw. zabudowy.
Szacuje się, że inwestycja zajmie 10 lat i pochłonie ok. 3 mld zł. Budowa ma się rozpocząć w 2026 roku. Inwestorami są spółki Silesia Nova i Grupa Capital Park. W tej pierwszej członkiem zarządu jest były prezydent Katowic Piotr Uszok. Za koncepcję odpowiedzialna jest pracownia JEMS Architekci.
Po raz pierwszy budowę Nowego Wełnowca zapowiedziano w 2020 roku. Od tego czasu koszt inwestycji wzrósł o około 900 tys. zł. Jak podkreślają władze miasta, to będzie największa komercyjna inwestycja w Katowicach. Samorząd ściśle współpracuje z inwestorem, we wrześniu Rada Miasta Katowice przyjęła miejscowy plan zagospodarowania m.in. dla tego terenu.