Nowoczesne technologie na pomoc zabytkom w Będzinie

i

Autor: Pixabay

Technologia

Nowoczesne technologie na pomoc zabytkom w Będzinie. Sprawdzą to naukowcy z Politechniki Warszawskiej

2023-05-14 17:47

Zespół z Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej sprawdzi stan techniczny zabytkowych obiektów Muzeum Zagłębia w Będzinie. Naukowcom do tego posłużą nowoczesne technologie geoinformacyjne.

Nowoczesne technologie na pomoc zabytkom w Będzinie

Zespół naukowców z Politechniki Warszawskiej sprawdzi stan techniczny zabytków w Będzinie. Wykorzystają do tego nowoczesne technologie modelowania 3D.  

Na stronie internetowej uczelni możemy przeczytać, że prace badawcze są prowadzone na terenie wybudowanego w 1702 roku Pałacu Mieroszewskich, XIV-wiecznego zamku warownego z unikalną wieżą oraz Domu Modlitwy "Mizrachi", czyli zabytkowej synagodze z początku XIX wieku. 

Naszym głównym celem jest ocena możliwości zastosowania nowoczesnych technologii geoinformacyjnych – optycznych, fizykalnych oraz algorytmicznych – do badania stanu technicznego konstrukcji budowlanych umożliwiających tzw. analizy SHM (structural health monitoring) w procesie zarządzania ryzykiem. Chcemy zidentyfikować deformacje i uszkodzenia, które mogą spowodować złe funkcjonowanie obiektów – mówi mgr inż. Ewa Świerczyńska z Zakładu Geodezji Inżynieryjnej i Systemów Pomiarowych, kierownik całego projektu. 

Przypomnijmy, że zabytki nie mogą podlegać klasycznym pomiarom geodezyjnym czy budowlanym, które są inwazyjne. Dlatego też pozyskanie powtarzalnych odczytów umożliwiają jedynie rozwiązania bazujące na fotogrametrii i detekcji zdalnej. 

- W ramach wykonanych cyklicznie obserwacji, a następnie przetwarzania danych w specjalistycznym oprogramowaniu, przetestowane zostaną możliwości, jakie daje współczesna technologia mobilna, bazująca na smartfonach oraz bezzałogowych statkach powietrznych UAV, czyli dronach. Planujemy również wykorzystać technologię naziemnego skaningu laserowego - wylicza mgr inż. Ewa Świerczyńska. 

Wymienione metody optyczne są szybkie i - dzięki nim - w łatwo sposób można pozyskać dużą ilość danych. Przede wszystkim nie są inwazyjne - nie wymagają bowiem ingerencji w powierzchnię badanego obiektu.

Projekt prowadzony w Będzinie ma charakter interdyscyplinarny. W jego realizację zaangażowani będą specjaliści z zakresu geodezji inżynieryjnej, geoinżynierii, fotogrametrii i teledetekcji oraz przetwarzania danych przestrzennych.

NAJWAŻNIEJSZE WIADOMOŚCI ZE ŚLĄSKA

Najważniejsze wiadomości ze Śląska

i

Autor: Eska Link: https://www.eska.pl/slaskie/