Motywem przewodnim prezydentury Marcina Krupy jest poprawianie jakości życia mieszkańców. Te założenia były także podstawą do przedstawienia konkretnych propozycji działań, które będą zrealizowane w kolejnej kadencji. „Szybko i łatwo po Kato” oraz „Sportowe i zdrowe Katowice” – to kolejne propozycje dla mieszkańców Katowic zawarte w „Umowie z mieszkańcami 3.0”. Zakładają one rozbudowę infrastruktury sportowej, budowę nowych dróg rowerowych i velostrad oraz polepszenie dostępu do służby zdrowia.
- Liczba odwiedzin trzech katowickich basenów przekroczyła już dwa miliony osób. Zrewitalizowany obiekt przy Asnyka odwiedzają tłumy mieszkanek i mieszkańców, którzy biegają na lekkoatletycznej bieżni, grają w koszykówkę czy siatkówkę. Te przykłady udowadniają, że infrastruktura sportowa jest bardzo ważna w Katowicach i zapewnia możliwość atrakcyjnego i zdrowego spędzania czasu wolnego. Dlatego w kolejnej kadencji powstaną m.in. dwa nowe kompleksy basenowe i nowe lodowisko przy powstającym stadionie miejskim. Aby ułatwić dostęp do aktywności sportowych w dzielnicach – wyremontujemy też baseny i boiska przyszkolne – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.
Inne postulaty programowe prezydenta w obszarze sportu wynikają z jego rozmów z przedstawicielami społeczności lokalnych. Lodowisko w Murckach zostanie zadaszone, dzięki czemu będzie można z niego korzystać przez cały rok – poza sezonem zimowym będzie pełnić funkcję boiska. Zadaszony zostanie także skate park na Zadolu, co pozwoli bezpiecznie korzystać z obiektu także przy opadach deszczu. Z kolei obiekt sportowy przy Bukowej pozostanie zapleczem treningowym dla młodzieży i dzieci.
Szybko i łatwo po Kato
„Szybko i łatwo po Kato” to pakiet konkretnych rozwiązań związanych z transportem. W latach 2015-2023 wybudowano 52 km nowych dróg rowerowych, a do 2029 roku powstanie kolejnych 57 km nowych dróg rowerowych i velostrad. Jednocześnie drogi rowerowe wybudowane z kostki doczekają się wymiany nawierzchni na asfaltową – bezpieczniejszą i bardziej komfortową dla miłośników jednośladów. W każdej dzielnicy oraz przy uczelniach wyższych powstaną zadaszone parkingi rowerowe. Z myślą o pieszych zostanie doświetlonych 500 przejść dla pieszych. Jest to efekt dużego sukcesu zeszłorocznego, pilotażowego programu, w ramach którego doświetlono 64 „zebry”. Z kolei na remonty dróg, chodników oraz budowę nowych chodników w lokalizacjach, gdzie są najbardziej potrzebne, przeznaczonych zostanie 150 mln zł.
Większość postulatów prezydenta w obszarze transportu związana jest z komunikacją publiczną. Od 2015 roku na ulice Katowic wyjechało 175 nowych autobusów. W taborze katowickiego przewoźnika jest 28 autobusów elektrycznych i 22 hybrydowe. 155 pojazdów spełnia rygorystyczne wymagania normy Euro 6. W kolejnej kadencji wymiana taboru na nowoczesne pojazdy będzie kontynuowana. Z punktu widzenia pasażerów duże znaczenie będzie miało utworzenie nowych przystanków autobusowych, dopasowanie grafików połączeń do potrzeb mieszkańców oraz uruchomienie nowych linii autobusowych. Z kolei obszary oddalone od przystanków komunikacji publicznej będą obsługiwane przez busy wahadłowe. Dla podniesienia bezpieczeństwa i komfortu pasażerów w mieście powstaną tzw. „przystanki wiedeńskie”, które dzięki wyniesieniu fragmentu drogi ułatwiają wchodzenie do tramwajów oraz przyczyniają się do konieczności zredukowania prędkości przez kierowców.
Jednym z większych wyzwań dla mieszkańców dzielnic, w szczególności blokowisk, jest brak miejsc parkingowych. Prezydent Marcin Krupa zapowiedział, że w 40 lokalizacjach na osiedlach powstanie 2 700 nowych miejsc parkingowych dla mieszkańców Katowic. Parkingi będą wykonane z płyt ażurowych, co pozwoli na naturalną retencję wody deszczowej. Wprowadzenie nowej polityki parkingowej w grudniu zeszłego roku udowodniło, że centra przesiadkowe odgrywają znaczącą rolę w sposobie poruszania się po mieście. Dlatego przy 5 nowych przystankach kolejowych powstaną centra typu park and ride.
„Zdrowe Katowice”
W ramach „Zdrowych Katowic”, czyli kolejnego z filarów „Umowy z mieszkańcami 3.0” przewidziano przede wszystkim łatwiejszy dostęp do służby zdrowia. W 2017 roku prezydent Marcin Krupa podjął decyzję o wdrożeniu planu naprawczego dla znajdującego się w dramatycznej sytuacji finansowej Szpitala Murcki. Od tego czasu na inwestycje, remonty i działalność bieżącą Szpitala przeznaczono 80 milionów złotych. W szpitalu przeprowadzona została modernizacja budynków, w których działają Oddziały Chirurgii oraz Chorób Wewnętrznych, a także doposażono placówkę w nowy sprzęt. Dzięki temu obserwowane jest zwiększenie jakości udzielanych świadczeń medycznych dla pacjentów i komfortu pracy dla załogi szpitala. W ubiegłym roku szpital uruchomił własną pracownię tomografii komputerowej. Teraz czas, by łatwiejszy dostęp mieli do niego mieszkańcy. Posiadacze Katowickiej Karty Mieszkańca będą mogli korzystać z dodatkowych dyżurów lekarzy 3 specjalizacji: ortopeda, kardiolog i geriatra. Kontynuowany będzie także program bezpłatnych szczepień na grypę dla seniorów.
Z kolei uczniowie klas 5 będą mogli z kolei skorzystać z badań ortopedycznych, tak by na wczesnym etapie zdiagnozować możliwe wady postawy wynikające m.in. ze zbyt dużego czasu spędzanego przy komputerze czy ze smartfonem.
Łatwo i szybko po Kato – dla rowerzystów
- 57 km nowych dróg rowerowych i velostrad do 2029 roku
- Wymiana nawierzchni na drogach rowerowych z kostki
- Budowa 50 stacji postojowo – naprawczych przy drogach rowerowych
- Zadaszone parkingi rowerowe w każdej dzielnicy i przy uczelniach wyższych
- Bajtle na koło – projekt edukacyjny dla dzieci
- Sieć wypożyczalni rowerów w ramach Metropolii
Łatwo i szybko po Kato – dla pieszych
- Zabudowa autostrady A4 na wysokości od ul. Barbary do ul. Wita Stwosza - przywrócenie przestrzeni dla mieszkańców
- 150 mln zł na remonty chodników i dróg, oraz budowę nowych chodników w lokalizacjach, gdzie są najbardziej potrzebne
- Bezpieczne przejście – doświetlenie 500 przejść dla pieszych
- Wprowadzanie Stref Tempo 30 w lokalizacjach uzgodnionych z Radami Dzielnic
Łatwo i szybko po Kato – dla kierowców
- 2700 nowych miejsc parkingowych na osiedlach dla mieszkańców Katowic w 40 lokalizacjach. Parkingi wykonane z płyt ażurowych.
- Pięć centrów przesiadkowych dla mieszkańców przy nowych przystankach kolejowych
Łatwo i szybko po Kato – dla pasażerów
- Nowe przystanki autobusowe w kluczowych dla mieszkańców lokalizacjach
- Busy wahadłowe w miejscach oddalonych od przystanków komunikacji publicznej
- Przystanki wiedeńskie
- Wybudowanie wiat na przystankach, które ich dziś nie posiadają
- Nowe linie autobusowe oraz lepszy grafik połączeń
- Nowe autobusy i tramwaje
Sportowe Katowice
- Budowa dwóch kompleksów basenowych – Podlesie/Kostuchna oraz Tysiąclecie/Załęże
- Nowe lodowisko przy powstającym stadionie miejskim
- Remont basenów przyszkolnych
- Skate park – Zadole – zadaszenie
- „Bukowa” – zaplecze treningowe dla dzieci i młodzieży
- Remont boisk przyszkolnych
- Zadaszenie lodowiska w Murckach, wykorzystanie całoroczne (poza sezonem zimowym - jako boisko)
- Katowicka liga e-sportowa
Zdrowe Katowice
- Dodatkowe dyżury lekarzy dla posiadaczy Karty Mieszkańca w Szpitalu Murcki oraz Przychodni: ortopeda, kardiolog, geriatra.
- Badania profilaktyczne dla kobiet – mammografia i cytologia
- Badania ortopedyczne dzieci klas 5 – pod kątem wczesnego diagnozowania wad postawy związanych m.in. z używaniem smartfonów
- Szczepienia na grypę dla seniorów
źródło: informacja prasowa po konferencji FSiMK