Nowe miasta i gminy w Polsce
Od 1 stycznia w Polsce obowiązują nowe nazwy miejscowości. Rozporządzenie ministra MSWiA w sprawie ustalenia, zmiany i zniesienia urzędowych nazw i rodzajów niektórych miejscowości oraz obiektów fizjograficznych zawiera kilkaset pozycji. Wśród nich są dwie nowe gminy:
- Grabówka (woj. podlaskie)
- Szczawa (woj. małopolskie)
oraz siedem nowych miast:
- Kazanów (woj. mazowieckie);
- Końskowola (woj. lubelskie);
- Kurów (woj. lubelskie);
- Wąwolnica (woj. lubelskie);
- Kobylnica (woj. pomorskie);
- Sobków (woj. świętokrzyskie);
- Zaniemyśl (woj. wielkopolskie).
Nazwy otrzymały także dwie wyspy:
- Wyspa Tadeusza Przygody-Wronowskiego w Stepnicy w powiecie goleniowskim
- Wyspa Jana Zabawy-Wróblewskiego w Międzyzdrojach
Zniesione nazwy miejscowości
Największe zmiany zaszły natomiast w miejscowościach, które są wsiami. W wykazie MSWiA pojawiło się kilkaset nowych nazw miejscowości. Sporo jest także nazw zniesionych. Dotyczy to takich sytuacji, gdy wsie, lub gminy wchłonęły przysiółki lub osady, a także takich sytuacji, gdy niektóre tereny opustoszały i nie zamieszkuje w nich ani jedna osoba.
Zniesienie nazw urzędowych oznacza, że nie będą się one pojawiały w oficjalnych dokumentach, takich jak mapy lub wykazy. Ale oczywicie zwyczajowo mogą być używane.
Nowe miejscowości w województwie śląskim
Zmiany administracyjne nie ominęły także województwa śląskiego. Kilkadziesiąt nazw zostało zmienionych przez wchłonięcie do miast lub wsi. Wiele nazw przestało także obowiązywać. Najwięcej zmian dotyczy powiatów częstochowskiego, lublinieckiego i będzińskiego. Poniżej mamy aktualny wykaz nowych miejscowości
Zobacz wykaz w galerii zdjęciowej