Nowe fotoradary w całej Polsce. Będą też w Śląskiem
Główny Inspektorat Transportu Drogowego poinformował, ze właśnie podpisano umowy na dostawę i montaż nowych fotoradarów w całej Polsce. Łącznie, w wielu województwach, ma ich stanąć 70. Urządzenia TraffiStar SR390 staną przy drogach krajowych. Będą to lokalizacje, w których często dochodzi do niebezpiecznych zdarzeń drogowych wynikających z nadmiernej prędkości. Urządzenia mają wyhamować samochody i pomóc w uspokojeniu ruchu na drogach.
Przy wyborze lokalizacji weryfikowano obecność potencjalnych źródeł zagrożeń i czynników zwiększających prawdopodobieństwo wypadku. Pod uwagę wzięto przede wszystkim liczbę i rodzaj zdarzeń drogowych oraz liczbę ofiar z podziałem na zabitych i rannych, a także obecność obiektów, takich jak przejścia dla pieszych, ścieżki rowerowe czy miejsca użyteczności publicznej, generujące większy ruch - wyjaśnia Główny Inspektorat Transportu Drogowego.
Fotoradary z województwa śląskiego wśród rekordzistów
Nowe lokalizacje fotoradarów zostały wytypowane we współpracy z policją oraz Generalną Dyrekcją Dróg i Autostrad. Łącznie będzie to 70 nowych urządzeń, które zostaną rozsiane po całej Polsce. Najwięcej urządzeń ma stanąć w następujących województwach:
- Wielkopolskim - 11
- Dolnośląskim - 10
- Mazowieckim - 8
Nie zapomniano o województwie śląskim, gdzie znajdują się dwa czołowe fotoradary w Polsce rejestrujące rekordowe ilości wykroczeń. Jeden z nich znajduje się na Drogowej Trasie Średnicowej, na wysokości Rudy Śląskiej i w 2024 roku zarejestrował 10770 wykroczeń. Drugi znajduje się w miejscowości Wanaty w powiecie częstochowskim, czyli na słynnej "gierkówce". Te urządzenie wychwyciło 10284 wykroczeń popełnianych przez kierowców. Łącznie, 459 fotoradarów w całej Polsce zarejestrowały 719 158 wykroczeń.
Gdzie staną nowe fotoradary na Śląsku?
Lokalizacja nowych fotoradarów w województwie śląskim przestała być już tajemnicą. GITD podał już pełną listę pewnych lokalizacji oraz listę rezerwową. Lokalizacje z tej drugiej będą brane pod uwagę dopiero wtedy, gdy przy pierwotnych lokalizacjach z różnych względów nie będzie możliwe postawienia urządzenia. W województwie śląskim na ten moment pewne są dwie lokalizacje. To:
- Tarnowskie Góry - Skrzyżowanie DK11 z Radzionkowską,
- Racibórz - droga krajowa 45
Wykonawca będzie miał 71 tygodni na realizację umowy. W pierwszej kolejności przeprowadzi oględziny wytypowanych lokalizacji pod kątem ewentualnych barier technicznych, uniemożliwiających montaż urządzenia. W przypadku wystąpienia nie dających się pokonać przeszkód, objęta nadzorem zostanie inna, wskazana na liście rezerwowej lokalizacja. Następnie wykonawca musi wykonać projekty organizacji ruchu, postawić konstrukcje wsporcze, a także zapewnić przyłącza energetyczne. W końcowej fazie odbiorów, nowe urządzenia zostaną zintegrowane z centralnym systemem funkcjonującym w CANARD. Dostawa i instalacja pierwszego urządzenia nastąpi nie później niż w terminie 50 tygodni - wyjaśnia GITD.
Wszystkie urządzenia mają być uruchomione do lipca przyszłego roku.