Nocna szychta z wąskotorówką. Bilety są w sprzedaży
Nie da się ukryć, że będzie to nie lada atrakcja. W piątek - 26 maja - Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych zaprasza na nocną szychtę, czyli wieczorno-nocny przejazd koleją wąskotorową ze stacji Bytom Wąskotorowy do Miasteczka Śląskiego i z powrotem.
Wszystko zacznie się o godz. 18:15 - wówczas zaplanowano zbiórkę w rejonie nastawni stacji Bytom Wąskotorowy (o godz. 18 kolej odjedzie ze wspomnianego przystanku, jest to jednak nieobowiązkowe).
Później przewodnicy oprowadzą wszystkich po terenie stacji. Będzie także możliwość upieczenia kiełbasek przy ognisku (SGKW zapewnia kije do pieczenia, a w kiełbaski należy zaopatrzyć się we własnym zakresie). Otwarta będzie również Izba Tradycji wraz z sklepikiem z pamiątkami. O godz. 20:30 pociąg wyjedzie w kierunku stacji Miasteczko Śląskie Wąskotorowe. Powrót do Bytomia jest planowany na ok. godz. 22:50.
Bilet normalny kosztuje 50 zł, a ulgowy - 40 zł (przysługuje on dzieciom, młodzieży i studentom do 26 roku życia oraz osobom niepełnosprawnym). Można je nabyć za pośrednictwem strony internetowej bilety.sgkw.eu.
- Pociąg będzie prowadzony lokomotywą spalinową typu Lxd2. Pociąg prowadzi wagony letnie otwarte i zamknięte, bez ogrzewania - przypominają organizatorzy.
Wąskotorówka wróciła na tory. Pierwszy przejazd odbył się 1 maja
1 maja na tory powróciła wąskotorówka, która cały czas cieszy się dość dużą popularnością. W najbliższym czasie pociągi będą kursować 21 i 28 maja. SGKW zapowiedziało także, że sezon letni rozpocznie się 18 czerwca i potrwa do 10 września. Kolej wyjedzie także na tory 17 czerwca w ramach tegorocznej Industriady.
Ceny biletów (przejazd w jedną stronę) w tym sezonie kształtują się następująco:
- normalny - 20 zł;
- ulgowy - 15 zł;
- dzieci do lat czterech - bezpłatnie.
Górnośląskie Koleje Wąskotorowe to najstarsza nieprzerwanie czynna kolej wąskotorowa na świecie (powstała w 1853 roku). Przez ponad 140 lat służyła śląskiemu przemysłowi, przewożąc węgiel, rudy metali czy kamień.
Natomiast od 2002 służy już tylko przewozowi turystów. Utrzymują ją samorządy wraz z pasjonatami skupionymi w Stowarzyszeniu Górnośląskich Kolei Wąskotorowych.
Wąskotorówka cieszy się niesłabnącą popularnością. W ubiegłym roku udało się przewieźć ponad 20 tys. osób.
NAJWAŻNIEJSZE WIADOMOŚCI ZE ŚLĄSKA