W piątek, 4 sierpnia, gdy plaża tętniła życiem, a rodziny cieszyły się słońcem i piękną pogodą, pewien czteroletni chłopiec został pozostawiony bez opieki na plaży. Jego rodzice, zanurzeni w swoich sprawach, zupełnie zapomnieli o obowiązku opieki nad swoim dzieckiem.
Zagubiony i przerażony 4-latek nad polskim morzem
Malec, pełen energii i ciekawości, postanowił pobawić się na plaży, jednak zabawy nie uświadczył. Pozbawiony opieki dorosłych, znalazł się w trudnej sytuacji – zagubiony i przerażony.
Na szczęście, pewien bohaterski policjant z województwa śląskiego, który akurat wypoczywał w tym nadmorskim miejscu, zauważył smutne i zagubione dziecko. Bez chwili zawahania postanowił podjąć działanie. Podszedł do chłopca i starał się dowiedzieć, co się stało. Okazało się, że chłopiec nie potrafił odnaleźć swoich rodziców, a jedyne, co pamiętał, to charakterystyczny parawan z kolorowymi rybkami.
Policjant z Częstochowy pomógł 4-latkowi
Policjant natychmiast uspokoił chłopca i zapewnił go, że nie jest sam – razem odnajdą jego mamę. Przebywający na urlopie policjant wziął chłopca na ręce i postanowił przeszukać plażę w poszukiwaniu charakterystycznego parawanu.
Przy poszukiwaniu rodziców malca pomogli ratownicy, którzy użyczyli megafon, przez który idąc plażą, podawali komunikat. Po około 30 minutach odnaleźli parawan, a przy nim mamę 4-latka.
Roześmiany, na widok mamy, cały i zdrowy trafił w jej ramiona. Dziecko w końcu mogło poczuć się bezpiecznie, a mama odetchnęła z ulgą, widząc swojego syna cało i zdrowo.
Ta historia stanowi przestrogę dla wszystkich rodziców i opiekunów, aby nigdy nie zaniedbywać swoich obowiązków i zawsze czuwać nad swoimi pociechami. Dzięki bohaterskiej reakcji policjanta z Częstochowy, udało się uniknąć tragedii.
Policjanci z województwa śląskiego przypominają trzy najważniejsze zasady:
- Nie zostawiajmy dziecka nawet na chwilę bez opieki. Czy będzie to niemowlę w wózku, czy rozbrykany 7-latek, na placu zabaw, w centrum handlowym, osiedlowym sklepie, na łące, na plaży, podczas imprezy masowej.
- Nauczmy swoje dziecko podstawowych danych personalnych takich jak imię i nazwisko oraz rodzinne miasto, a także imion i nazwiska rodziców. Pamiętajmy jednak, że w sytuacji stresującej większość dzieci zapomina podstawowych informacji, dlatego zadbajmy o bransoletkę lub opaskę z danymi kontaktowymi rodziców, lub opiekunów. To bardzo przydatny gadżet nie tylko podczas urlopów i wyjazdów wakacyjnych, ale i spacerów, czy zakupów. Możemy też założyć dziecku charakterystyczny i widoczny element garderoby lub odblask, świecącą opaskę lub bransoletkę. Wówczas łatwiej zlokalizujemy w tłumie swoje dziecko.
- Nigdy nie straszmy dziecka policjantem. To zjawisko nagminne i większość rodziców nie zdaje sobie sprawy z destrukcyjnego wpływu takich działań. Dziecko MUSI WIEDZIEĆ, że w sytuacji jakiegokolwiek zagrożenia życia lub bezpieczeństwa POLICJANT JEST JEGO PRZYJACIELEM. Jeśli będziemy straszyć swoje dziecko policjantem (“bądź grzeczny, bo inaczej Pan policjant Cię zabierze”) będzie czuło strach i lęk i nie zwróci się do Policji o pomoc!