Niedziele handlowe

i

Autor: CANVA

Niedziele handlowe

Niedziele handlowe w 2024 roku. Pierwsza z nich przypada jeszcze w styczniu HARMONOGRAM

Czy w 2024 roku będą niedziele handlowe? Od czterech lat przepisy przewidują, że zakupy w ostatni dzień tygodnia można zrobić tylko siedem razy do roku. W związku z tym znany jest harmonogram niedzieli handlowych 2024. Jedna z nich przypada w styczniu.

Ile jest niedziel handlowych w roku 2024?

Ograniczenie handlu w niedziele i święta zaczęło obowiązywać od 2018 roku. W pierwszych dwóch latach od wejścia w życie ustawy możliwość robienia zakupów w ostatni dzień tygodnia była stopniowo ograniczana. Z początku były to dwie niedziele w miesiącu, a następnie jedna. 

Natomiast od 2020 r. przepisy przewidują możliwość robienia zakupów w niedziele jedynie siedem dni w roku.Chodzi konkretnie o ostatnią niedzielę w styczniu, kwietniu, czerwcu oraz sierpniu. Ponadto handel jest możliwy także w niedziele poprzedzającą Wielkanoc, a także dwie niedziele przed Bożym Narodzeniem. 

Lista niedziel handlowych w 2024 roku:

  • 28 stycznia, 
  • 24 marca, 
  • 28 kwietnia, 
  • 30 czerwca, 
  • 25 sierpnia, 
  • 15 grudnia, 
  • 22 grudnia. 

Kiedy zakaz handlu w niedziele zostanie zniesiony?

Ustawa dotycząca niedziel handlowych zostanie prawdopodobnie zmieniona w 2024 roku. Rządząca koalicja ma w tej kwestii kilka rozwiązań. Czy wobec tego należy spodziewać się powrotu do status quo sprzed sześciu lat?

Propozycja Nowej Lewicy zakłada wprowadzenie 2,5 razy wyższego wynagrodzenia za pracę w niedziele, święta oraz dni ustawowo wolne od pracy. Ponadto pracownik nieobjęty obecnie zakazem pracy w niedzielę, zyskiwałby również prawo do co najmniej dwóch wolnych niedziel w miesiącu. Z kolei Platforma Obywatelska chce przywrócenia wszystkich niedziel handlowych.