Nie żyje Jolanta Wadowska-Król. Katowicka lekarka zmarła w wieku 83 lat
Smutna wiadomość płynie z Katowic. Nie żyje doktor Jolanta Wadowska-Król. Znana katowicka lekarka zmarła w niedzielę 18 czerwca w wieku 83 lat.
- Niezwykle smutna wiadomość dotarła do nas dzisiaj, zmarła Jolanta Wadowska-Król. W latach 1974-1981 uratowała przed zachorowaniem lub śmiercią na ołowicę setki dzieci mieszkających w naszym mieście i okolicy. To absolutnie przykład bohatera naszych czasów - człowieka, który bez względu na przeciwności losu, tamtego systemu, położył wszystko na jedną szalę - tymi słowami pożegnał lekarkę prezydent Katowic Marcin Krupa.
Jolantę Wadowską-Król pożegnała również jej wnuczka, Agnieszka Cygan:
"Byłaś dobra, nie złościłaś się długo, rozumiałaś jak nikt inny, motywowałaś, byłaś doradcą. Mówiłaś bym szybko rodziła dzieci argumentując ze jedyna słuszna wartość to rodzina. Dbałaś bym zawsze jadła, leczyłaś. Na wakacjach spałaś w polu kukurydzy bym ja mogła spać w wygodnym aucie. Pokazałaś mi świat w którym żyje się na pełnych obrotach. Miałaś zawsze szafkę z kisielami i radę na każde zmartwienie. Nauczyłaś wszystkich dopływów Wisły, najdłuższego imienia na świecie. Zabrałaś mnie na pierwszego rollercoastera we Włoszech w lecie, a w zimę tańczyłaś w butach narciarskich w ’tańcowanej’. Miałyśmy swoje tajemnice, miałyśmy więź, miałyśmy przyjaźń. Dziś mam wspomnienia i dziękuję za nie. Odpoczywaj moja ukochana babciu".
Kim była Jolanta Wadowska-Król? Biogram katowickiej lekarki
Jolanta Wadowska-Król zajmowała się problematyką występowania ołowicy u dzieci w Szopienicach. Dzięki niej przebadano ponad 4,5 tys. dzieci z Szopienic, Burowca i Dąbrówki Małej. Wyniki jasno wskazywały, że skala zatrucia ołowiem na podanym obszarze jest ogromna.
Odkrycie doktor Wadowskiej-Król nie zostało ciepło przyjęte przez ówczesne władze. Rządzący naciskali, by lekarka wycofała się z dalszych działań. Na szczęście jej batalia na rzecz poprawy stanu zdrowia dzieci przyniosła rezultaty. Tysiące dzieci dotkniętych zagrożeniem ołowicy wysłano na leczenie do Istebnej i Rabki. W 1975 roku Miejska Rada Narodowa w Katowicach podjęła decyzję o rozbiórce domów stojących najbliżej komina huty. Działania przyniosły poprawę zdrowia małych pacjentów, a w szerszej perspektywie - wpłynęły korzystnie na stan środowiska Szopienic.
Doktor Wadowska-Król przeszła na emeryturę w 2011 roku. Jej życiorys przybliżyła w 2013 roku "Gazeta Wyborcza" w reportażu "Ołowiane dzieci człapią jak bociany". W efekcie powstało wiele inicjatyw mających na celu uhonorowanie dokonań lekarki.
W marcu 2015 roku Wadowska-Król została wyróżniona przez Rzecznika Praw Obywatelskich odznaką honorową "Za Zasługi dla Ochrony Praw Człowieka". W październiku tego samego roku rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wręczył jej medal za działalność społeczną oraz promowanie uczelni. W wrześniu 2017 roku otrzymała tytuł "Honorowego Obywatela Miasta Katowice". W 2018 roku została laureatką Nagrody im. Wojciecha Korfantego, a przy ul. Gliwickiej odsłonięto mural z jej wizerunkiem.