Nie żyje Jerzy Stuhr
To naprawdę smutny dzień dla polskiej kultury. W wieku 77 lat odszedł Jerzy Stuhr, jeden z najwybitniejszych i najpopularniejszych polskich aktorów w historii. Informację o jego śmierci potwierdził syn Maciej na łamach Onetu. Aktor od lat zmagał się z nowotworem krtani. Niestety, przegrał walkę z chorobą.
Jerzy Stuhr spędził dzieciństwo na Śląsku
Jerzy Stuhr związał swoje dorosłe życie z Krakowem, z którym jest kojarzony. Jednak niewiele osób pamięta, że dzieciństwo spędził na Śląsku i to właśnie tutaj stawiał swoje pierwsze kroki w aktorstwie.Jerzy Stuhr urodził się 18 kwietnia 1947 roku w Krakowie. Jego mama była księgową, a ojciec prokuratorem.
Gdy miał sześć lat, całą rodziną przenieśli się do Katowic, później do Cieszyna, aż w końcu osiedli w Bielsku-Białej. To tam Jerzy Stuhr ukończył naukę w III Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego. Niestety, czasów nastoletnich nie wspominał zbyt dobrze. Rówieśnicy prześladowali go w szkole za względu na niemieckobrzmiące nazwisko.
Wytchnienie od problemów znalazł na deskach teatru. W liceum udzielał się w kółku teatralnym, zaczął występować na scenie, pracował też jako bileter i organizator widowni w słynnym bielskim Teatrze Banialuka.
Wielka kariera Jerzego Stuhra w Krakowie
Dopiero na studia wrócił do Krakowa. Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim i Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. W trakcie studiów udzielał się Kole Naukowym Studentów, znalazł też pracę jako wodzirej w Estradzie Krakowskiej. Karierę zawodową rozpoczął na deskach Teatru Starego w Krakowie. Był tak dobry, że ludzie kupowali bilety na przedstawienia tylko ze względu na niego.
Na wielkim ekranie Stuhr zadebiutował w filmie "Milion za Laurę" Hieronima Przybyły. Największą rozpoznawalność przyniosły mu występy w tytułach takich jak "Seksmisja", "Kiler", "Trzy kolory. Biały", "Dekalog" i "Amator". A ci, którzy jakimś cudem nie pamiętają jego twarzy, z pewnością pamiętają jego głos - Stuhr udzielił swojego głosu podczas dubbingu m.in. Osła w "Shreku" i Mushu w "Mulan".
Stuhr dał się także poznać jako reżyser ("Historie miłosne", "Duże zwierzę") i scenarzysta ("Spis cudzołożnic"). W latach 1990-1996 i 2002-2008 piastował stanowisko rektora krakowskiej PWST. Za swoje osiągnięcia był wielokrotnie nagradzany, otrzymał m.in. Złote Lwy i Brązowe Lwy Gdańskie, Odznakę "Honoris Gratia", Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski i Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Polecany artykuł: