Nie żyje Damian Krępa, ps. Bas Tajpan
Smutna wiadomość płynie z Dąbrowy Górniczej. Nie żyje Damian Krępa, pseudonim Bas Tajpan - polski wokalista i autor tekstów, wykonawca muzyki z pogranicza reggae, hip-hopu i raggamuffin. Informację o jego śmierci przekazał Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.
Z ogromnym smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci Damiana Krępy – znanego wielu jako Bas Tajpan – mieszkańca naszego miasta, wyjątkowego artysty, a przede wszystkim dobrego człowieka. Bas Tajpan był nie tylko utalentowanym muzykiem, ale również osobą o wielkim sercu. Zawsze gotów do pomocy innym, angażował się w życie miasta i wspierał tych, którzy tego potrzebowali. Poza muzyką, jego pasją były klocki Lego. Miłością do nich zarażał najmłodszych, dając im radość, rozwijając ich kreatywność i wnosząc do ich życia inspirację. Kochał życie, ludzi i przede wszystkim swoją rodzinę – żonę i dzieci, którym oddawał całe swoje serce. Wszyscy wierzyliśmy, że wygrał raz na zawsze walkę z nowotworem, jednak choroba powróciła nagle i odebrała go nam w sposób niespodziewany. Pozostanie w naszej pamięci jako człowiek pełen ciepła, empatii i szczerości. Jako ktoś, kto zostawił po sobie nie tylko muzykę, ale przede wszystkim ślad dobra i miłości. Rodzinie i najbliższym Damiana składam najszczersze wyrazy współczucia i wsparcia w tych trudnych dla Nich chwilach. Niech spoczywa w pokoju – przekazał prezydent Marcin Bazylak.

Kim był Bas Tajpan? Krótki biogram
Damian Krępa urodził 14 marca 1978 roku w Dąbrowie Górniczej. To polski wokalista i autor tekstów, znany szerzej jako Bas Tajpan. Używał też pseudonimów Bass Doc. i Bas. Artysta występował w takich zespołach jak 13 Chilli Pół Fuksa, HaiHaieR, Mustafarai oraz Ushat Sound System. Prowadził również bogatą solową działalność artystyczną, współpracując z wieloma cenionymi wykonawcami, takimi jak Fokus, IGS, Projektor, Junior Stress, Firma, Miuosh, Bosski Roman, Paluch, Peja, Lukatricks, NON Koneksja, Skorup, Fu oraz Hemp Gru.
Działalność artystyczną podjął w drugiej połowie lat 90. Wraz z Gano i Jajonaszem był członkiem krótkotrwałego tria HaiHaieR mającego w dorobku współpracę z DJ 600V. Bas Tajpan szerzej zaistniał na początku nowego wieku jako artysta solowy, wystąpił m.in. na albumach producenckich IGS-a Ekspedycje (2000) oraz Alchemia (2001). W międzyczasie wraz z Jajonaszem uczestniczył w solowym projekcie Gutka Mustafarai. Efektem współpracy był album pt. Mamto wydany w 2002 roku przez Gigant Records.
W 2003 roku związał się z formacją 13 Chilli Pół Fuksa. W jej skład poza Bas Tajpanem wchodzili Tomek, Mikael oraz Maciek. Grupa podpisała kontrakt z wytwórnią Doperacja. W wyniku konfliktów wewnętrznych ostatecznie nie ukazał się żaden oficjalny materiał. Wkrótce potem grupa została rozwiązana. Natomiast jej dorobek w postaci nagrań demo został udostępniony w Internecie.
W latach późniejszych Bas Tajpan gościł na płytach takich wykonawców jak: Projektor, Junior Stress, Tabu Duby, Waves oraz Druga Strona Lustra. Pojedyncze nagrania wokalisty ukazały się na kompilacjach różnych wykonawców: Spoko Epka (2005), Silesia Na Kradzionych Bitach (2006) oraz Specjal Ganja Reggae Tunes Vol. 1 (2008). W 2007 roku wraz z Miuoshem założył projekt Fandango Gang. Efektem był wspólny album o tym samym tytule. Gościnnie na płycie wystąpili Bob One, Hemp Gru, Chvaściu oraz Siwydym. W ramach promocji do utworu „Jestem sobą” został zrealizowany teledysk.
18 września 2010 roku ukazał się debiutancki album solowy Bas Tajpana pt. Korzenie i kultura. Materiał był promowany teledyskami do utworu tytułowego oraz „Potęga majestatu”. Gościnnie w nagraniach wzięli udział Bob One, Miuosh, Solo Bawton, Peron, Benjahmin, Textyl, Bosski Roman i Jura Sound. W 2011 roku wystąpił gościnnie na licznych produkcjach w tym: duetu Moral i Gano Przeminęło z dymem, Nasza broń to nasza pasja zespołu Firma czy Skorupa – Etos kowboja. W lutym 2012 roku ukazał się minialbum wokalisty Wszystko na sprzedaż zrealizowany z udziałem Bob One.
Oprócz muzyki, Bas Tajpan był znanym miłośnikiem i kolekcjonerem klocków Lego. Wystąpił nawet w pierwszym sezonie polskiej edycji Lego Masters, dzieląc się swoją pasją z szeroką publicznością. Prowadził również kanał na platformie YouTube, gdzie prezentował swoje konstrukcje i dzielił się wiedzą na temat klocków Lego.
Zmarli w 2024 roku. Znani mieszkańcy województwa śląskiego