To już oficjalnie! W Polsce padł rekord cen paliw. Analitycy z branżowego portalu e-petrol poinformowali właśnie, że po raz pierwszy w historii średnia cena benzyny Pb98 przekroczyła psychologiczną granicę 6 złotych za litr. Zarówno „98”, jak i pozostałe paliwa ustanowiły bądź wyrównały historyczne rekordy cenowe. To sytuacja bez precedensu.
- Po wynoszącej 10 groszy podwyżce tankujący benzynę 98-oktanową płacą za jej litr 6,09 zł - najwięcej w historii dotychczasowych notowań e-petrol.pl. O tyle samo podrożał także olej napędowy, który kosztuje 5,89 zł/l i to również jest najwyższa, przeciętna cena tego paliwa zarejestrowana przez e-petrol.pl. O 4 grosze więcej niż w ubiegłym tygodniu - 5,89 zł/l - płaci się też za zakup litra benzyny Pb95 - podaje e-petrol.pl.
Rekordowa cena autogazu. Ile trzeba zapłacić za litr?
Niestety droga benzyna oraz olej napędowy to nie wszystko. Rekordowo wysokie ceny na stacjach benzynowych osiągnął też autogazu. Kierowcy, którzy mają w swoich samochodach założoną instalację LPG do tej pory suchą stopą przechodzili przez chwilowe, choć czasem gwałtowne ceny paliw. Tym razem tak nie jest.
W tym tygodniu cena gazu osiągnęła rekordową wartość - aż 3,11 złotych za litr. To nowy rekord! Analitycy przewidują, że będzie jeszcze gorzej, bo nadchodzące tygodnie mają przynieść kolejne wzrosty cen. Najbliższa obniżka na horyzoncie to dopiero okolice Świąt Bożego Narodzenia. Pozostaje pytanie jak bardzo do tego czasu poszybują ceny benzyny, oleju napędowego i autogazu.
Do tej pory najdrożej było w 2013 roku
Jak podaje e-petrol.pl, najwyższe ceny paliw na polskich stacjach do tej pory były odnotowane wiosną 2012 i 2013 roku oraz latem 2013 roku. Z analizy archiwalnych notowań cen detalicznych wynika, że po raz drugi zrównały się ceny benzyny i diesla - po raz pierwszy paliwa te kosztowały tyle samo w marcu 2019 roku, kiedy płacono za nie 5,09 zł/l.
- Aktualnie na paliwowej mapie Polski wyróżnia się Wielkopolska, w której tankowanie jest najtańsze - najmniej kosztują tam benzyny: 5,83 (ta sama cena Pb95 obowiązuje w województwie łódzkim) i 6,03 zł/l oraz olej napędowy i autogaz: 5,84 i 3,05 zł/l - podaje branżowy portal.
Jeśli chodzi o benzynę Pb95 to ta najdroższa jest na Podlasiu i w województwie kujawsko pomorskim, gdzie jej litr kosztuje przeciętnie 5,90 zł/l. Także na Podlasiu i na Opolszczyźnie najwięcej płaci się za zakup litra Pb98 - 6,14 zł/l. W województwie podlaskim najdroższy jest też diesel, oferowany na stacjach tej części Polski średnio po 5,93 zł/l. LPG ze średnią ceną równą 3,14 zł/l kosztuje najwięcej na Podkarpaciu i w Małopolsce.