Naukowcy odkryli PIĘĆ różnych WARIANTÓW koronawirusa w województwie śląskim. Jeden jest wyjątkowo groźny

i

Autor: pexels Zdjęcie poglądowe

Naukowcy odkryli PIĘĆ różnych WARIANTÓW koronawirusa w województwie śląskim. Jeden jest wyjątkowo groźny

2021-02-24 12:45

Specjaliści z laboratorium genetycznego Gyncentrum w Sosnowcu odkryli w województwie śląskim obecność pięciu różnych wariantów koronawirusa. Wśród nich znalazł się znany już wariant brytyjski. W badanych próbkach ujawniono też jednak rzadko spotykaną odmianę, która zwiększa ryzyko ciężkiego przebiegu choroby.

Raport z Anteny 24.02

Obecność pięciu różnych wariantów koronawirusa w woj. śląskim, w tym odmiany brytyjskiej, potwierdzili naukowcy z Laboratorium Gyncentrum w Sosnowcu.

- Przeprowadzone pilotażowe sekwencjonowanie genomu wirusa SARS-CoV-2 z badanych próbek ujawniło także występowanie w regionie rzadko spotykanych odmian oraz jednej dominującej u pacjentów wymagających hospitalizacji - informują przedstawiciele Gyncentrum.

O tym, jakie to są warianty specjaliści na razie nie informują, ponieważ czekają na szczegółowe wyniki badań. Wiadomo jednak, że różnorodność odmian wirusa może mieć gigantyczny wpływ na dalszy przebieg pandemii.

Nieoficjalnie wiemy, że groźny wariant wirusa, który znacznie zwiększa ryzyko hospitalizacji, może być połączeniem wariantu brytyjskiego i południowoafrykańskiego. O tym, że koronawirusy mutują specjaliści ostrzegali już kilka miesięcy temu.

Więcej o nowych wariantach koronawirusa, które pojawiły się w województwie śląskim mamy dowiedzieć się w najbliższy piątek. Właśnie wtedy ma odbyć się specjalna konferencja prasowa zwołana przez laboratorium Gyncentrum i Śląski Uniwersytet Medyczny.

Więcej informacji wkrótce

Sonda
Zaszczepisz się na koronawirusa?