Trasa narciarska na Skrzycznem
Centralny Ośrodek Narciarski przygotowuje nie lada niespodziankę dla miłośników narciarstwa. Popularna niebieska trasa Ondraszek ze Skrzycznego na Halę Jaworzyna zyska nowe oblicze. Właśnie kończone są ostatnie prace przebudowy jej przebiegu i zmiany charakteru. COS w Szczyrku obiecuje, że narciarze nową trasą ze Skrzycznego pojadą już tej zimy.
Na odcinku o długości 1200 metrów trasy Ondraszek znacznie zwiększyła się jej szerokość, osiągając nawet blisko 20 metrów w najwęższym miejscu. To jednak nie wszystko, bo w następstwie inwestycji zyskała także zupełnie nowy, bardziej atrakcyjny profil. Dzięki temu z trasy korzystać będą mogły bez przeszkód zarówno osoby początkujące, jak i zaawansowane w narciarstwie zjazdowym.
Do tej pory wąska niebieska trasa Ondraszek, która wiedzie przez las, traktowana była wyłącznie jako gorsza alternatywa dla szybszej i lepiej utrzymanej trasy czerwonej. COS obiecuje, że to się zmieni.
- W pierwszej kolejności, zanim przystąpiliśmy już do realizacji inwestycji, musieliśmy zmierzyć się z wszelkimi formalnościami. Po przygotowaniu stosownej dokumentacji i uzyskaniu niezbędnych zgód prace ruszyły w taki sposób, aby zdążyć z ich finalizacją przed startem sezonu narciarskiego – zauważa Tomasz Laszczak, dyrektor Ośrodka.
Sezon narciarski w Szczyrku
Sezon narciarski w Szczyrku zwykle rozpoczyna się w połowie grudnia. W Szczyrku na Skrzycznem narciarze będą mieli do dyspozycji cztery trasy zjazdowe wprost z wierzchołka najwyższej góry Beskidy Śląskiego. Są to:
- trasa czerwona Kaskada nr 22a o długości 1260 m do Hali Jaworzyna
- trasa czarna FIS nr 23 o długości 2800 m do dolnej stacji kolejki linowej
- trasa niebieska Ondraszek o długości 2460 m do Hali Jaworzyna
- trasa niebieska Kopa o długości 1000 m do górnej stacji wyciągu na Zbójnickiej Kopie
Naśnieżane trasy na Skrzycznem
Trasa Ondraszek ze Skrzycznego ma mieć najnowocześniejszy system naśnieżania. To doskonała informacja dla narciarzy, którzy do tej pory unikali jazdy przez las w obawie przed zniszczeniem sprzętu.
Pracownicy COS, którzy będą go w sezonie obsługiwali, odbyli w związku z powyższym szkolenie w Bolzano we Włoszech, w siedzibie TechnoAlpin, a więc lidera światowego rynku w kwestii systemów naśnieżania.
Inwestycja sfinansowana została ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Koszt zadania to ponad 2,5 mln zł.