Jan Paweł II nie został honorowym obywatelem Sosnowca

i

Autor: UM Sosnowiec/YT-screen

Wydarzenia

Najsłynniejszy Polak nie został honorowym obywatelem Sosnowca. Sprzeciwiły się władze miasta

2024-05-24 23:19

To jest już pewne. Jan Paweł II nie będzie honorowym obywatelem Sosnowca. Taką decyzję podjęli radni po burzliwej, czwartkowej sesji Rady Miasta.

Burza na sesji Rady Miasta. Jan Paweł II nie będzie honorowym obywatelem Sosnowca

Sosnowieccy radni na sesji, która odbyła się w czwartek, 23 maja, zdecydowali, że Jan Paweł II nie będzie honorowym obywatelem miasta. Wniosek do biura Rady Miasta złożył jeden z mieszkańców, lokalny dziennikarz oraz działacz klubu Gazety Polskiej.

Według przepisów, aby radni rozpatrzyli projekt, musi złożyć go grupa minimum 300 mieszkańców, przewodniczący komisji, komisja, trzech radnych lub prezydent. W tym wypadku jednak prezydent przychylił się do tego, by wniosek był rozpatrzony.

W Sosnowcu jest już m.in. rondo im. Jana Pawła II. Papież był w mieście m.in. w 1999 r.

Informacja o nadaniu tytułu honorowego obywatela miasta polskiemu papieżowi wzburzyła część mieszkańców Sosnowca. Nie inaczej było wśród radnych. Projekt uchwały już kilka dni temu nie otrzymał pozytywnej opinii komisji.

Jan Paweł II odwiedzał miasto - był tu m.in. w 1999 r. Przypomnijmy, że został już kilkukrotnie uhonorowany. W Sosnowcu są rondo im. Jana Pawła II i plac papieski, a także tablica upamiętniająca „lądowanie" polskiego papieża, na parkingu przy centrum handlowym.  

Jak dobrze pamiętasz życie św. Jana Pawła II? Sprawdź się w naszym quizie o papieżu Polaku

Pytanie 1 z 12
Kiedy urodził się Karol Wojtyła?