Burza z wyładowaniami atmosferycznymi

i

Autor: unsplash aleksei ezhkov

Ostrzeżenie

Najpierw upał, potem burze. W Polsce podniesiono stopień zagrożenia do ekstremalnego

2024-06-19 12:48

Sieć Obserwatorów Burz w Polsce podniosła w środę, 19 czerwca, stopień zagrożenia do ekstremalnego. Wieczorne zjawiska pogodowe po upalnym dniu mogą stanowić poważne zagrożenie dla życia i zdrowia. Spodziewane są znaczne szkody w drzewostanie oraz przerwy w dostawach prądu. RCB wydało ostrzeżenie dla jedenastu województw.

Wyjątkowo energetyczna i niebezpieczna masa powietrza, wspomagana dodatkowo pobliskim niżem, oraz frontem chłodnym, ponownie sprowadzi w środę do Polski bardzo silne, niszczące nawałnice.

Po porannej analizie modeli numerycznych oraz sondaży aerologicznych Sieć Obserwatorów Burz w Polsce zdecydowała się podnieść stopień zagrożenia do najwyższego – EXT.

W rejonie tym możliwe są przede wszystkim superkomórki burzowe z całym wachlarzem zagrożeń:

  1. nawalne opady deszczu
  2. opady dużego i bardzo dużego gradu (możliwy grad powyżej 5-7 cm średnicy, nie wykluczone, że nawet do 10 cm)
  3. zjawiska downburst, silny niszczący wiatr (w porywach ponad 100-110 km/h)
  4. trąby powietrzne

Gdzie jest ostrzeżenie RCB?

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysyła alerty meteo informujące o burzach, ulewnych deszczach od 20 mm do 35 mm, gradzie o średnicy do około 6 cm i silnych porywach wiatru do 90 km/h, lokalnie do 110 km/h. 

Ostrzeżenie zostało wydane dla siedmiu, potem dziewięciu, a ostatecznie jedenastu województw: dolnośląskiego; opolskiego; śląskiego; małopolskiego; podkarpackiego; świętokrzyskiego; łódzkiego; mazowieckiego; lubelskiego; wielkopolskiego; podlaskiego.

Gdzie jest burza w środę 19 czerwca?

Komórki, oraz późniejszy układ, będą rozwijać się w wyjątkowo ciepłej i wilgotnej masie powietrza, wypieranej przez front chłodny.

Najbardziej prawdopodobny scenariusz to rozwój burz superkomórkowych na południu kraju w pasie Wrocław, Opole, Częstochowa, które będą gwałtowne, z potencjałem do generowania każdego typu niebezpiecznych zjawisk.

Prognoza meteorologiczna na 19 czerwca

i

Autor: SOB

W centrum i na wschodzie kraju pojawią się burze superkomórkowe o charakterze masowym, które szybko będą łączyć się w klastry, a później także w układ wielokomórkowy.

Burza na południu Polski

Zobacz zdjęcia

Kiedy w Polsce wystąpią burze?

Pierwsze burze mogą wystąpić rano na krańcach północnego wschodu kraju i będą to pozostałości po nocnych superkomórkach i układzie z centrum i zachodu kraju.

Głównym zagrożeniem będą w tym przypadku silne opady deszczu, porywy wiatru do 70-80 km/h oraz lokalny drobny grad.

Dzienne, najsilniejsze zjawiska, prawdopodobnie wystąpią w 2-3 falach, pierwszej około południa, drugiej późnym popołudniem i trzeciej wieczorem i w nocy.

Burze stopniowo przemieszczać się będą na wschód, coraz bardziej się organizując i łącząc w większe struktury. Burze wygasną dopiero nad ranem na wschodzie kraju.

Ciekawostki o Śląsku QUIZ Sprawdź, czy znasz zaskakujące fakty

Pytanie 1 z 14
Oblaty to tradycyjny śląski przysmak. Wypiekany jest w:
Listen on Spreaker.