Gwałtowne burze z gradem na Śląsku
W poniedziałek w całym województwie śląskim dojdzie do gwałtownego załamania pogody. Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy, układ niżowy z frontem atmosferycznym, który w niedzielę znajdował się na północy kraju, w najbliższych godzinach na zachodzie kraju będzie schodził w kierunku Dolnego Śląska, na wschodzie utrzymując się nad Mazurami. W efekcie Polska zostanie podzielona frontem po przekątnej. Województwo śląskie znajdzie się już w obszarze niskiego ciśnienia.
Co nas czeka? Bardzo silne burze z gradem!
"Najsilniejsze burze prognozowane są w pasie od Śląska przez centrum kraju po Podlasie. W ich trakcie może spaść lokalnie do 30-40 mm deszczu, a w czasie burz porywy wiatru mogą osiągać do 90, a lokalnie nawet do 100 km/h" - zapowiedziała Małgorzata Tomczuk z IMGW.
Ostrzeżenie przed skutkami burz na Śląsku
W poniedziałek tak wysokich temperatur nie będzie, ale i tak na Śląsku w pierwszej części dnia grubo przekroczą 30 st. C. Po godz. 13 spodziewany jest gwałtowny front z burzami i gradem. Tak wysokie temperatury mogą spowodować, że burzom towarzyszyć będą bardzo silne porywy wiatru, opad dużego gradu i nawalne opady deszczu.
IMGW wydał ostrzeżenie burzowe 2. stopnia dla województwa śląskiego.
Łowcy burz ostrzegają
W kolejnych godzinach dość liczne i silne burze prognozowane są w całej północnej połowie kraju. W związku z istnieniem fali na froncie, nie wyklucza się nawet rozwoju dużego mezoskalowego układu liniowego z wbudowaną linią szkwału. Silne pionowe ścinanie wiatru (DLS i MLS do 15-25 m/s) będzie pokrywać się ze strefą energii CAPE dochodzącej do ok. 1000-1500 J/kg.
Takie warunki będą sprzyjające dla rozwoju zorganizowanych, a miejscami także niszczycielskich układów burzowych. Głównym zagrożeniem w okresie ważności prognozy będą bardzo silne porywy wiatru przekraczające lokalnie prędkość 100 km/h, zwłaszcza w sytuacji wystąpienia struktur bow echo.
W przypadku burz superkomórkowych najważniejszym zagrożeniem będą opady dużego gradu o średnicy do 3-5 cm oraz bardzo silny wiatr. Ponadto, w związku z wysokimi wartościami PW (38-43 mm) burzom mogą towarzyszyć nawalne opady deszczu powodujące podtopienia. Lokalnie w ciągu kilkudziesięciu minut może spaść do 40-50 mm deszczu. Pewnym czynnikiem ograniczającym siłę burz, zwłaszcza w przypadku wiatru, jest fakt, że część z nich będzie rozwijać się w trybie konwekcji uniesionej, zwłaszcza na Pomorzu i Warmii. Im dalej na południe, tym ryzyko bardzo silnych porywów wiatru większe.
Rekord temperatury w Polsce
Niedziela upłynęła w całym kraju pod znakiem upałów. Po wpłynięciu danych z termometrów maksymalnych okazało się, że najwyższa dziś zanotowana temperatura to 38,3 stopni Celsjusza w Słubicach - poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. "Oznacza to, że został wyrównany rekord temperatury powietrza dla czerwca (38,3 st. Celsjusza w Radzyniu 26 VI 2019 )" - napisał IMGW.